Studenti z Kolumbie, Venezuely, Bolívie, Argentiny, Nikaraguy, Slovinska a Německa se přesto odvážně vydali pod vedením děkanky Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové (FF UHK) Pavlíny Springerové do Ski centra Zdobnice v Orlických horách.

„Když jsem byl malý, díval jsem se v televizi na lidi, jak lyžují. Věděl jsem, že je to sport, který bych si chtěl jednou vyzkoušet. Bohužel ale v místě, kde bydlím, nikdy nesněží. V jednadvaceti letech v České republice jsem tak díky filozofické fakultě prvně dostal příležitost postavit se na lyže. Bylo zábavné sledovat, jak všichni neustále padáme," říká Kevin Wilfredo Gutierrez Montero z Bolívie, který přijel na FF UHK na semestrální výměnný pobyt.

Po dopoledním tréninku na cvičném svahu, který je zdokumentovaný na fotografiích, všichni studenti zvládli cestu na vleku a statečně zdolali i místní modrou sjezdovku.

„Nikdy nezapomenu na ten pocit, když mi paní děkanka řekla ‚skvělá práce'. Cítil jsem se hrdý, protože jsem konečně pochopil princip jízdy na lyžích. Byla to jedna z nejlepších zkušeností v mém životě, odvezl jsem si ze Zdobnice nezapomenutelné zážitky," vzpomíná José Gabriel Valladares González z Venezuely.

Výlet nakonec předčil očekávání. Všichni zahraniční studenti se naučili lyžovat a za možnost vyzkoušet si jeden z nejoblíbenějších českých zimních sportů byli vděční.

„V Nikaragui je lyžování privilegiem, provozuje ho jen hrstka obyvatel. Teď vím, že lyžování je skvělý sport, zejména pro mladé," hodnotí Carlos Adrian Rojas Roque, který do Hradce Králové přijel studovat politologii.

V nadcházejícím letním semestru akademického roku 2016/2017 zavítá na půdu hradecké filozofické fakulty dalších třicet zahraničních studentů nejen z Evropy, ale také z Afriky a Latinské Ameriky. Tři desítky studentů FF UHK naopak vyjedou za poznáním, novými zkušenostmi a zážitky na partnerské univerzity v zahraničí nebo na pracovní stáže.

Lenka Kašparová