Magistrát vypsal výběrové řízení na nového provozovatele artkina Centrál. Měl by pokračovat ve spravování kina místo občanského sdružení Pro-Centrál, kterému kvůli milionovým dluhům hrozí insolvence. Vedení města doufá, že ho bude znát už během května, přihlášky je možné podávat do 4. května, o šest dní později by se měly obálky veřejně rozlepovat.

Město žádá zkušenosti a kvalitní program

„Od zájemců očekáváme nabídku dramaturgie a také finance, za které jsou schopni kino provozovat,“ řekl Martin Soukup, náměstek primátora.

Magistrát chce pro kino získat někoho, kdo má tříleté zkušenosti s vedením kina, nabídne kvalitní program, promítne 60 filmů měsíčně, zachová projekce pro seniory, studenty a školy a nebude dlužit filmovým distributorům. „Nějaké zájemce už bychom vytipované měli, ale nechci předbíhat, třeba se do řízení ani nepřihlásí,“ uvedl Martin Soukup. Dodal, že nový provozovatel by mohl mít i potřebnou techniku, čímž by se mohl vyřešit i problém s vybavením kina, jež částečně patří sdružení Pro-Centrál, které kino provozuje nyní. Kvůli jeho dluhům ho může totiž zabavit insolvenční správce.

Sdružení by s provozováním kina mělo skončit k poslednímu červnu. Aby provoz udrželo do poloviny roku, rada mu v úterý schválila vyplacení i druhé poloviny z letošní dotace na provoz v celkové výši 650 000 korun. Sdružení jako takové se do výběrového řízení hlásit nebude, nicméně úplně stranou zůstat nehodlá.

„Firma, která se do výběrového řízení chce přihlásit, si od nás odkoupí programové schéma, chtějí s námi spolupracovat,“ uvedl Leoš Kučera ze sdružení Pro-Centrál. Zároveň dodal, že město nabízí pronájem prostor a neví, co v kině z techniky zůstane.

Chce proto znovu v květnu požádat zastupitele o to, aby částkou ve výši 2,9 milionu korun pomohli občanské sdružení oddlužit. Oplátkou nabízí převod majetku sdružení do majetku města. Zastupitelé už  mu dvakrát vstříc nevyšli.

Kolem kina panuje již několik měsíců živá diskuse. V pátek by měla být ukončena petice na záchranu kina, která podle Leoše Kučery čítá kolem pěti tisíc podpisů.

Zastupitelům, kteří návrh Leoše Kučery nepodpořili, dle jejich vyjádření vadí především fakt, že částkou 2,9 milionu korun nezachraňují kino, ale městskými penězi napravují dluhy soukromého sdružení. Kino ve městě rušit nechtějí.