Před dvěma týdny skončila oprava poslední ze čtyř rotund, které lemují Pražský most. Město je postupně opravovalo od roku 2016. „Hodila by se trafika, nějaké turistické předměty nebo by se tady mohla prodávat nějaká pekařina, rohlíky, koláče,“ nabízí nápady na využití památky staré přes 110 let důchodce Václav Škopek, který bydlí jen kousek od mostu.

„Mně by se tady líbil nějaký fastfood, párek v rohlíku, hamburger. Mám to sem kousek ze školy, občas bych si sem skočila na jídlo a v klidu si ho snědla na nábřeží,“ zamýšlí se studentka sousední Filozofické fakulty Denisa.

Jenže právě rychlé občerstvení tady město nechce. Ve výběrovém řízení na provozovatele bude podmínka, aby používání památku nepoškozovalo. „Omezení vychází z toho, že tam není možné zavést nějaké odvětrání. Kiosek byl poškozený tím, že se tam něco smažilo a vlhkost poškodila mimo jiné dřevěnou konstrukci krovu,“ vysvětlil vedoucí městského odboru památek Jan Falta.

Psali jsme:

Oprava posledního historického kiosku na Pražském mostě v Hradci Králové je u konce.
FOTOGALERIE: Na secesní kiosek od Jana Kotěry se vrátila měděná fontána

Rekonstrukce oválné stavby stála město víc než pět milionů korun. „Ty kiosky jsou spíše výtvarným šperkem, nemají žádnou zadní stranu, či nepohledovou střechu, takže instalace nějakých větráků nebo technického zařízení je vyloučena a z toho vyplývá možné využití,“ dodává Jan Falta, kterého na místě napadá kavárna nebo informační centrum. Prostě nic, co by produkovalo zvýšenou vlhkost.

Do obou větších kiosků na Tylově nábřeží je kromě elektřiny zavedená i voda a kanalizace. V druhém se má prodávat hotové občerstvení. Kiosek je ale dnes jen částečně zařízený a stále není v provozu.

Omezená bude také reklama na kioscích a vývěsní štíty provozovatele. „Reklamu nevylučujeme, nicméně každý žadatel bude muset předložit přiměřený návrh, který tu stavbu nebude degradovat,“ připomíná šéf hradeckých památkářů Jan Falta.

Realita versus vizualizace. Opláštění hradeckého stadionu už bělejší nebude.
Opláštění stadionu v Hradci je průhlednější než na vizualizaci. Vadí vám to?

Město začne provozovatele kiosku na Tylově nábřeží hledat od poloviny června. „Uvidíme, s čím se kdo přihlásí. Myslím, že kritériem bude kromě využití hlavně nabídnutý nájem. Osobně by se mi líbila například prodejna květin nebo suvenýrů,“ zamýšlí se náměstek primátorky pro správu majetku Pavel Vrbický. Ten ale současně připomíná, že se podobná výběrová řízení musí často opakovat.

Úskalím bývá také nízký nabízený nájem. „Zkušenost je taková, že každé omezení ve výběrovém řízení končí neúspěchem. Pokud budu mluvit za sebe, tak pro mě je důležitější, aby ten objekt žil, než abychom se ho snažili natlačit do nějakého konceptu, který by se nám líbil, ale může se ukázat jako neživotaschopný,“ přiznává Pavel Vrbický.

Obří překladiště otevřela společnost PPL v areálu bývalého ČKD na okraji Hradce Králové.
Podívejte se do největší třídírny balíků v zemi. Vznikla v hradeckých Plotištích

Dnes mají nájemce dva kiosky ze čtyř. Neobsazený zůstává také jeden ze dvou menších kiosků na Eliščině nábřeží. V prvním se sezónně nabízí zmrzlina, druhý je zatím nevyužitý. „Tam není voda, je složitý k pronajímání. Předběžně o to má zájem Potravinová banka,“ říká Pavel Vrbický. Spolku se líbí poloha v centru města a relativní blízkost městské dopravy.

„O ten kiosek máme zájem. Bylo by tam kamenné místo pro Hradec Králové. Zpočátku předpokládáme využití dvakrát týdně, kde bychom vydávali připravené potravinové balíčky. Základem budou čerstvé potraviny, jako je pečivo, ovoce, zelenina, a pokud budou, tak i mléčné výrobky,“ vysvětlil za Potravinou banku Hradec Králové Přemysl Pistora. Ten předpokládá, že výdejna v kiosku by mohla začít fungovat zhruba v říjnu.

Kotěrovy kiosky na Pražském mostě

Čtveřici kiosků navrhl v roce 1910 architekt Jan Kotěra, autor budovy nedalekého muzea. Postavené byly v letech 1911 až 1912 bezprostředně po stavbě Pražského mostu. Menší rotundy na Eliščině nábřeží mají podobu válcových středověkých věží s cimbuřím. Protější větší kiosky na Tylově nábřeží odkazují na klasicistní architekturu. Půdorys mají oválný a uzavírá je zvonová střecha. Stavby jsou památkově chráněné. V kioscích byly třeba veřejné toalety, prodejna ovoce, punčochového zboží nebo rychlé občerstvení.