Takhle začínají prohlídky s hraběnkou, který na letošní léto připravil pro malé návštěvníky zámek Hrádek u Nechanic. Jsou koncipovány pro děti už od tří let, a zaujmou nejen způsobem výkladu, do kterého jsou děti od samého začátku vtaženy, ale také délkou, která je uzpůsobena dětské pozornosti. Trvají přibližně půl hodiny, a na jejich konci malí ani velcí neodolají, a všichni se se stylově oblečenou krásnou hraběnkou chtějí na památku vyfotit.

Jednou z hraběnek, představujících jednu z dcer Jana Nepomuka z Harrachu, je také průvodkyně Alžběta Pluhařová, která zámkem provází už pátý rok.

Přiznám se, že mě to moc baví. Prohlídky s hraběnkou začaly od letošního léta, a tou první jsem shodou okolností byla právě já, je nás tu celkem pět,“ říká. A dodává, že záměr je od samého začátku přiblížit se tomu, jak ta hraběnka v 19. století mluvila. Základ vytvořil zdejší kastelán a na hraběnkách je celou prohlídku přizpůsobit dětem tak, aby je to bavilo.

„Přijde mi, že děti to baví, když je ale větší a početnější skupina, je trošku obtížné zabavit všechny děti, takže se snažím nechat je nést klíče nebo otevírat tajné dveře,“ říká Alžběta. 

Hraběnka je oděna dobového kostýmu, který zapůjčil Spolek panstva na tvrzi Žíželeves.

A jaký je podle Alžběty Pluhařové rozdíl mezi klasickou prohlídkou s výkladem a tou s hraběnkou?
„Když jdu jako hraběnka, tak jsou děti mnohem klidnější, poslouchají a pozorně sledují celou prohlídku, klasická prohlídka je tolik nebaví, neudrží při ní dlouho pozornost, ale hraběnka opravdu zaujme, dodává.

Prohlídky s hraběnkou můžete navštívit po celé léto od pátku do neděle, začínají v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin.

Zámek Hrádek u Nechanic, „mladý elegán s majestátem starce“Zámek Hrádek u Nechanic krášlí zvlněný kraj na západ od Hradce Králové sotva sto padesát let. Nicméně pokud se ocitnete v jeho útrobách, těžko tomu uvěříte – a nic na tom nezmění ani jedny z prvních digitálních hodin na světě ani moderní boiler nad vanou. Interiéry stavby ve stylu tudorské gotiky jsou zařízeny starožitnostmi z prastarých šlechtických sídel v Itálii a Rakousku.

Jsou zde zlacené tapety z telecí kůže, pro které muselo padnout celé stádo. Uvidíte portréty Leopolda I. a Eleonory Magdaleny Falcko – Neburské, prý nejošklivějšího evropského páru 17. století. A nakonec zavítáte do sakristie, v níž je ornát, zhotovený ze svatebních šatů manželky nejslavnějšího majitele Hrádku – Jana Nepomuka z Harrachu. Plátno zdobí Panna Marie s malým Ježíškem, jejichž vlasy jsou vyšity opravdovými vlasy lidskými.

Při prohlídce Hrádku u Nechanic si můžete vybrat ze dvou okruhů. Kratší z nich je bezbariérově přístupný a zahrnuje přízemí. Při prohlídce prvního patra zavítáte do soukromých pokojů hraběcí rodiny. Pánská a dámská část je oddělena dvojitými dveřmi se samostatnými zámky. Každý z páru měl vždy jen ten svůj klíč a když hraběnka chtěla, aby choť přišel splnit manželské povinnosti, nechala mu u večeře svůj klíč pod prostíráním. (Text o zámku byl převzat ze stránek www.hradek-nechanice.cz)