Královéhradecký kraj se nadále snaží prodat památkově chráněný novogotický zámek ve Skřivanech na Hradecku. Pro objekt nemá využití. Rada kraje schválila v pořadí třetí veřejnou dražbu zámku s vyvolávací cenou 29 milionů korun.

Hejtmanství o plánované třetí dražbě informuje na svém webu: „Kraj plánuje zopakovat dražbu památky 22. listopadu. Návrh o konání opakované dobrovolné veřejné dražby na pondělním zasedání projednají krajští zastupitelé.“

Prodej zámku ve Skřivanech odsouhlasilo zastupitelstvo kraje již na konci března. Jde o prodej celého areálu, tedy včetně zámeckého parku s pozemky o celkové rozloze téměř 42 hektarů.

Bakterie rodu Salmonella. Ilustrační foto
Salmonelózou se v Hradci nakazilo sto lidí. Restaurace zaplatí čtvrt milionu

První dražba byla 7. srpna s vyvolávací cenou 38,4 milionu korun, avšak žádný zájemce se nedostavil. Podruhé se dražba konala 4. října, a to s vyvolávací cenou 34 milionů korun. Ani druhé dražby se nikdo nezúčastnil. Proto kraj snížil nejnižší podání na částku 29 milionů korun.

Zámek včetně souvisejících pozemků je v majetku kraje. Provoz budovy zajišťuje krajský Domov sociálních služeb Skřivany, který dříve prostory využíval pro své klienty. Pro zámek nemá kraj uplatnění. Případné úpravy komplikuje památková ochrana.

Most, který se nyní opravuje na Novém Hradci, pochází z roku 1860.
Více než stošedesátiletý most na Novém Hradci prochází omlazovací kúrou

„Zámek je pro nás v podstatě těžko architektonický přizpůsobitelný, neustále byl problém s hygienou, úprava na jedno a dvoulůžkové pokoje, jak to vyžadují dnešní trendy, byla kvůli památkářům prakticky nereálná,“ sdělil Deníku v souvislosti s druhou dražbou ředitel Domova sociálních služeb ve Skřivanech Slavomil Štefán.

Zámek sloužil léta jako Ústav sociální péče, jeho působení bylo ukončeno v roce 2017. Naposledy v něm byli ubytovaní váleční běženci z Ukrajiny.

S využitím tiskové zprávy