Zatímco koncem dubna evidoval hradecký úřad práce 4257 uchazečů o práci, koncem května 3981 osob. „Takovou statistiku nepamatuji, co moje paměť sahá. V tomto století tak nízká míra nezaměstnanosti určitě nebyla,“ prohlásil ředitel Úřadu práce v Hradci Králové Martin Horák.

Hlavním důvodem příznivého vývoje je dobrá kondice české ekonomiky, která vytváří nová pracovní místa. Podle Horáka nyní obecně platí, že kdo pracovat chce a nepatří do některé rizikové skupiny, například mezi osoby se zdravotním omezením, samoživitelky nebo starší lidi, práci najde. I když třeba mimo obor…

Pokles nezaměstnanosti bude podle Martina Horáka pokračovat ještě v červnu. „Odhaduji, že se dostane těsně nad čtyři procenta,“ domnívá se. A to i přesto, že v červnu se na trhu práce začínají objevovat první absolventi škol. Červenec by však měl opět přinést nárůst počtu lidí bez práce.

Řada pracovních smluv uzavřených na dobu určitou končí v pololetí, na úřadu práce se objevují lidé pracující ve školství a také absolventi.