Přestože jsou v okrese téměř čtyři tisíce lidí bez práce, sehnat kvalifikované pracovní síly je někdy nadlidský výkon. Své by o tom mohly vyprávět především strojírenské firmy. Lidé vyučení v oborech od „černého řemesla“ citelně chybí a firmy si musejí pomáhat například zaměstnáváním cizinců. Svářeč z Vietnamu nebo obráběč z Rumunska? V současnosti nic mimořádného.
Nepříznivou situaci s nedostatkem kvalifikovaných dělníků řeší například společnost ZVU Potez Hradec Králové. Vyučenců ve strojírenských oborech je zoufale málo, a tak firma nestačí lidi odcházející do důchodu nahrazovat. Není totiž kým.
„V daném okamžiku postrádáme pracovníky strojírensky vyučené, to znamená profese jako jsou obráběč kovů, strojní zámečník i obsluhu karuselu nebo horizontálních fréz. Komplikovaně se nám poslední dobou shánějí i zaměstnanci do technických funkcí, konstruktéři, projektanti, tedy lidé se středním a vysokoškolským vzděláním. Na základě agenturní spolupráce máme kontakty i na pracovníky z ciziny. Nedávno k nám nastoupila skupina vietnamských svářečů,“ uvedl vedoucí personálního odboru Jiří Paclík.
Podobné problémy má další hradecká strojírenská firma Stapi–Bet. „Sháníme dlouhodobě strojírenské dělníky, počínaje svářeči, zámečníky nebo horizontáři, ale je to velmi těžké. Řešíme to zaměstnáváním zahraničních dělníků, hlavně Ukrajinců a Slováků. Přes úřad práce pracovníky ze strojírenských profesí nelze sehnat, nabídka je minimální,“ sdělil ředitel Milan Škop.
Míra nezaměstnanosti v okrese v lednu činila 4,1 procenta. V evidenci úřadu práce bylo 3847 osob.
(čer, lh)
 v>