V evidenci Úřadu práce v Hradci Králové bylo koncem dubna 3235 uchazečů o zaměstnání, což je o více než dvě stě lidí méně než před měsícem. „Hlavními viníky, v úvozovkách, jsou kromě trvalého růstu ekonomiky sezonní práce a aktivní politika zaměstnanosti úřadu práce,“ je přesvědčen ředitel Martin Horák. Velký vliv sezónosti a aktivní politiky zaměstnanosti, především veřejně prospěšných prací, dokresluje větší pokles nezaměstnanosti v problémových regionech. Například na Novobydžovsku, kde veřejně prospěšné práce vykonává větší počet lidí a velká část lidí pracuje v zemědělství. Na Bydžovsku, které tradičně patří k oblastem s vysokým podílem lidí bez práce, došlo v posledním měsíci k velkému poklesu míry nezaměstnanosti. Ze 7,1 spadla na 6,2 procenta, tedy téměř o procento! Stabilně nízkou míru si stále Nechanice, kde koncem dubna činila 2.82% a mezi muži dokonce 1,95 procenta. „V evidenci úřadu práce je na Nechanicku jen 27 mužů,“ přiblížil nám situaci v této části okresu Martin Horák.

V květnu podle něho lze ještě očekávat pokles nezaměstnanosti, ale je otázkou, jak velký. „Při míře nezaměstnanosti 3,4 procenta už výrazný být nemůže,“ míní ředitel hradeckého úřadu práce.

V dubnu bylo v evidenci úřadu práce v krajském městě 3235 osob a 2118 volných míst. To představuje 1,53 uchazeče na jedno volné místo. (čer)