Podle zástupkyně ředitele Úřadu práce v Hradci Králové Márie Paclíkové je důvodem to, že se neshoduje poptávka s nabídkou. „Máme hodně nezaměstnaných se základním vzděláním a téměř jednu čtvrtinu uchazečů se změněnou pracovní schopností. Naopak poptávka je po vyučených lidech bez zdravotního omezení. Zaměstnavatelé mají také požadavky na odbornost, hlavně ve strojírenství. Tyto lidi v evidenci bohužel nemáme,“ sdělila.

Dodala, že největší poptávku zaměstnavatelé projevují o odborníky ve strojírenských oborech, například svářeči, zámečníci či obráběči kovů. „Je i dost volných míst pro prodavačky. Máme však v evidenci třeba prodavačky pečující o děti, a tam je problém, protože nemohou pracovat na směny,“ přiblížila nám některé komplikace Mária Paclíková. Dodala, že místa prodavaček bývají i přesto relativně rychle obsazená, protože v hyper a supermarketech je obrovská fluktuace zaměstnanců.

Míra nezaměstnanosti v hradeckém okrese se v říjnu v porovnání se zářím téměř nepohnula. Zatímco v závěru devátého měsíce roku činila 3,63, o měsíc později 3,64 procenta. Stagnace nezaměstnanosti se podle zástupce ředitele hradeckého úřadu práce dala očekávat. Příčinou je kromě jiného počasí, které umožnilo pokračování sezónních prací v zemědělství a stavebnictví. Například lidé pracující ve stavebnictví se na úřadu práce téměř neobjevovali, trvala naopak poptávka zaměstnavatelů po nich. „Myslím, že pokud se klimatické podmínky výrazně nezmění, stagnace bude pokračovat i v listopadu,“ odhaduje Mária Paclíková. Nemá ani signály, že by s nezaměstnaností měla v nejbližší době zamávat finanční krize. (čer)