Vítězi soutěže Stejná šance – Zaměstnavatel 2010 se stali manželé Monika a Martin Málkovi ze Slatiňan.
„Soutěž Stejná šance oceňuje firmy, které na běžném pracovním trhu zaměstnávají lidi se znevýhodněním a dávají jim tak stejnou šanci jako ostatním. V Pardubickém kraji se letos sešlo 11 nominací,“ vyjádřil se Petr Kuneš z občanského sdružení Rytmus Chrudim, které soutěž pořádá již po čtvrté.

V práci bych skončit rozhodně nechtěl

Manželé Málkovi zaměstnávají ve své firmě Potraviny Málek hned dva handicapované. „Ivan u nás pracuje již přes deset let. Za tu dobu se naučil spoustu věcí. Je vlastně ředitelem dvora, má tam na starosti všechno,“ uvedl Martin Málek, vítěz soutěže Stejná šance.
Druhým zaměstnancem je Karel Sluka. V potravinách pracuje již tři roky. „Jsem moc spokojený, rozhodně bych v práci nechtěl skončit. Jsem opravdu šťastný, škoda, že to nešlo už dříve,“ konstatoval Karel Sluka.

„Já jsem si naše zaměstnance zamilovala. Jsme kamarádi, tráví s námi i Vánoce,“ vysvětlila Monika Málková.
„Kája i Ivan neprodávají. Doplňují zboží, vybírají lahve a podobně. Nepociťujeme nějaké komplikace tím, že je zaměstnáváme. Ivan je samostatný, u Káji většinou musí ještě jeden člověk být, aby ho vedl,“ dodala Málková.
Odborné komise v jednotlivých krajích vyhodnocovaly podle předem stanovených kritérií zaměstnavatele, kteří dokázali udělat nejvíc při zaměstnání znevýhodněného člověka.

Kritériem hodnocení byl například typ uzavřeného pracovně právního vztahu, délka pracovního vztahu, typ znevýhodnění zaměstnance v souvislosti se zastávanou pozicí a podobně.

„Nominována nemohla být firma s více než padesáti procenty zaměstnanců se znevýhodněním ani chráněná dílna,“ řekla Ivana Dolečková z České abilympijské asociace, která na soutěži v Pardubickém kraji spolupracovala.

„Všichni potřebujeme stejné šance. Nemám ani dostatek slov, jak vyjádřit díky zaměstanavatelům, kteří znevýhodněné lidi přijmou. Máme za sebou dobu, kdy všichni stejné šance nedostávali, a proto je dnes potřeba pracovat na tom, aby to bylo jinak,“ uvedla náměstkyně pardubického primátora Štěpánka Fraňková.

Záštitu nad soutěží převzala Hospodářská komora České republiky. „Snažíme se podnikatele ovlivňovat, aby zaměstnávali invalidy. V době hospodářské krize je to sice složitější, ale aktivity se přesto odehrávají. Neumíme sice podporovat finančně, ale otevíráme znevýhodněným lidem dveře k zaměstnání,“ sdělil ředitel pardubické krajské hospodářské komory Roman Sodomka.

Monika Suchá