Další měření čekají v únoru a březnu obyvatele území, kde jsou podzemní vody zamořené odmašťovadly z bývalého Kovoplastu.

Oproti původním odhadům je po důkladné analýze zóna menší. Leží v ní však i areál mateřské školky v Palackého ulici a Základní škola praktická. Podle starosty a odborníků dětem nic nehrozí. „Obě zařízení jsou napojena na městský vodovod a do styku s vodu nepřijdou. To je podstatné,“ uvedl starosta Pavel Louda.

Přesto při prvotních průzkumech v klubovně základní školy byly naměřeny ve vzduchu mírně zvýšené hodnoty některých látek. „Jednalo se o benzen. Měření však budeme opakovat, protože není jasné, odkud tyto látky pocházejí. Je možné že původcem je nátěr nábytku, jelikož místnost nebyla větraná,“ uvedl na středečním setkání vedení města spolu s lidmi ze zasažené zóny Petr Kohout, který koordinuje práce spojené s evropským projektem, do kterého se zapojil i Nový Bydžov.

S pomocí těchto peněz bude možné začít se sanačními pracemi, které potrvají tři roky. V této době by mělo dojít ke snížení hladiny nebezpečných chlorovaných uhlovodíků v podzemní vodě.

„Na podzim loňského roku jsme podali žádost o 17 milionů na státní fond životního prostředí. Nyní čekáme na výsledek,“ řekl vedou〜cí odboru výstavby a životního prostředí Jan Rejthárek.