„V podstatě to je přiklepnuté. Čekáme na doručení rozhodnutí podepsané ministrem,“ uvedl novobydžovský starosta Pavel Louda. „Celkové náklady mají činit více než 21 milionů korun, dotace bude přes 18 milionů, to je 90 procent,“ řekl vedoucí odboru výstavby a životního prostředí novobydžovské radnice Jan Rejthárek. Rozdíl, tedy zhruba 2,2 milionu korun, má uhradit město, ovšem chce požádat kraj o kofinancování.

Práce by měly začít letos a potrvají do roku 2013. „Kdy se letos začne, závisí na definitivním přiklepnutí peněz a provedení výběrového řízení,“ nedokázal zatím upřesnit termín Jan Rejthárek.

Město Nový Bydžov a kraj už do řešení problému daly zhruba dva miliony korun. Utratily je za rozbory a průzkum znečištění, na jejichž základě má být likvidace jedů provedena.

Všichni obyvatelé zasažené oblasti mohou podle starosty využívat veřejný vodovod. „Problém s tím, že by někdo nebyl připojen na pitnou vodu, tam není. Před časem nebyly připojeny dvě domácnosti, těm jsme na pořízení přípojky přispěli,“ vysvětlil starosta. Vodu ze studní lidé nemohou pít, ani s ní zalévat ovoce a zeleninu.

„Doporučujeme kontaminovanou vodu v žádném případě nepít, nemýt se v ní, nesprchovat se v ní, nepracovat s ní v uzavřeném prostoru. Může se používat k praní, ale poté je nutné místnost vyvětrat. Může se používat také k zalévání květin, ale je potřeba dbát na to, aby se člověk nepohyboval ve vznikajícícm aerosolu,“ sdělila před časem k nastalé situaci Veronika Krejčí z hradecké Krajské hygienické stanice.

Příčinou zamoření podzemní vody a částečně i zeminy je stará ekologická zátěž pocházející z areálu bývalé slévárny, kde odborníci zjistili výrazně zvýšené množství trichloretylenu a tetrachloretylenu. Tyto látky mohou způsobovat vznik rakoviny. Slévárna je kdysi používala k vymývání odlévacích forem.

Nebezpečné látky by se podle starosty Pavla Loudy měly z podzemí dostat především pomocí systému vrtů. Některé budou monitorovací, jiné čerpací a další aplikační pro rozkládání jedů pomocí chemických látek.

Zatímco se část města bude zbavovat zamoření od jedné slévárny, v zábědovské průmyslové zóně vzniká další metalurgický podnik. Obavy z této slévárny jsou však podle starosty liché. „Tam vůbec nic podobného nehrozí, to nepřichází v úvahu. Je to nejmodernější slévárna v Evropě, kde se pracuje v bílých pláštích,“ prohlásil Pavel Louda. Výstavba podniku v současnosti začíná a podle starostových slov se zahájení zkušebního provozu očekává už na podzim. Ve firmě zabývající se výrobou kanalizačních prvků, například poklopů, lapačů nebo uličních vpustí, by měly obživu najít desítky lidí.

Vše o problému znečištění v Bydžově najdete zde.