„Tloušťku ledu ani stav zamrzlých rybníků či vodních toků nekontrolujeme. Není to naše povinnost. Lidé si musejí dávat pozor sami,“ říká mluvčí královéhradeckých hasičů Martina Žahourková.

Nečekané propadnutí pod zamrzlou hladinu je však otázkou okamžiku.

„Jakmile se člověk ocitne v ledové vodě, začíná velmi rychle ztrácet tělesnou teplotu. Vždy by měli být bruslaři ve dvou, aby případně ten druhý mohl zavolat záchrannou službu a poskytnout první pomoc,“ vysvětlil vedoucí lékař letecké záchranné služby kraje Anatolij Truhlář.

Dodal, že člověka je nutné, co nejdříve z vody vytáhnout a zahřát. „Vhodné je z něj sundat mokré věci a zabalit ho do co nejvíce suchých vrstev. Pokud by byl v bezvědomí a dýchá, pak je nutné ho uložit do stabilizované polohy nebo mu zaklonit hlavu, aby mu nezapadl jazyk,“ řekl Truhlář.

Bezpečnost přírodních ledových ploch nehlídají ani strážníci. „Pokud okrskáři při svých pravidelných pochůzkách narazí na někoho, kdo se na zamrzlém rybníku pohybuje, upozorní ho na riziko praskání a propadnutí. Nemůžeme však nijak člověka donutit, aby led opustil,“ sdělila mluvčí městských policistů Eva Čížková.

Policisté i hasiči se shodují, že v přírodě by neměli bruslaři vstupovat na led, jestliže mrzne teprve jen několik dní.

Při prvním kroku je lepší si ověřit, zda led praská nebo jestli na něm není slabá vrstva vody. Pokud ano, není to bezpečné,“ dodala mluvčí hasičů. (sir)