Ve většině případů může zápach odstranit škrabka na jazyk a speciální zubní kartáček. Hlavním zdrojem zápachu z úst jsou mikrobi pokrývající sliznice a usazující se na jazyku. Rozkládají bílkoviny, z nichž vznikají aminokyseliny. Ty se štěpí na těkavé látky, které například obsahují síru.

Mechanické čištění jazyka škrabkou odstraní až 75 procent usazeného biofilmu. Výskyt sirných sloučenin omezuje také zubní kartáček, který má na zadní straně jemně strukturovanou čistící plošku. Čistí tedy nejen zuby, ale i jazyk a tváře. Ústní vody, zubní pasty a žvýkačky zápach z úst pouze překrývají, ale neodstraňují jeho příčinu.

Lidé v současnosti trpí přebytkem cukru ve stravě. Zvýšená konzumace cukrů má negativní vliv nejen na celkové zdraví, ale také zvyšuje nebezpečí vzniku zubního kazu. Ten není dědičný, a je proto v našich silách jeho výskyt podstatně snížit či dokonce vymýtit.

Rodiče by měli jít svým dětem příkladem v oblasti ústní hygieny, ve stravovacích návycích a preferování potravin a nápojů zdravých pro zuby. Totéž by mělo platit i pro prarodiče, kteří mnohdy rádi obdarovávají svá vnoučata sladkostmi!

Pro prevenci vzniku zubního kazu je důležité omezit výskyt cukrů v potravě a podstatně snížit množství a frekvenci jejich konzumace.

I konzistence sladkých jídel hraje svou roli, lepivé sladkosti pro naše zuby rozhodně nejsou to nejlepší.

Po večerním čištění zubů a v noci by děti měly pít jen neslazené nápoje, minerálky, vodu, bylinkové a jiné čaje. Už kojencům je dobré podávat vodu nebo bylinkové čaje a předejít tím návyku na sladké nápoje. Na správné stravovací návyky u malých dětí by měli dohlížet jejich rodiče. Sladkosti je nejlepší konzumovat s hlavním jídlem. Děti by neměly mlsat v průběhu celého dne. Pokud se dítě častějšího mlsání sladkostí jen těžko vzdává, potom je dobré naučit ho čištění zubů i několikrát během dne.

(vab)