To jsou jen některá temata, která se objeví na barcampu v Hradci Králové v sobotu 4. října na královéhradecké univerzitě. Ten nese podtitul Zaplate Hradec.

„Chceme zbořit mýty o tom, že se v Hradci nic neděje, a zapálit Hradec pro nové technologie a netradiční postupy v různých oblastech lidského snažení. Chceme zkrátka ukázat, že se věci dají dělat jinak," vysvětlila za organizátory Lucia Ždárská.

Co to vlastně
barcamp je?

Barcamp je mezinárodní síť otevřených konferencí a workshopů, obyčejně se zaměřuje na nové trendy v internetových aplikacích, designu, nových technologiích, médiích, reklamě, podnikání a dalších souvisejících oborech.
Formát ne-konference se 
v Česku objevil poprvé v roce 2010 ve valašském Vsetíně 
a poté se ze svého původního tématu rozšířil i do dalších oborů. Nyní tak pořádají barcamp 
v Česku například politologové, aktivisté nebo fanoušci piva.

Žádná komerce

Barcamp je založen na dobrovolnosti, řečníci zde vystupují bez nároku na honorář a účastníci neplatí žádné vstupné. Podle organizátorů by se akce mohlo zúčastnic až pět set lidí.

Na internetových stránkách akce mohou registrovaní účastníci hlasovat o tom, jakou přednášku by rádi viděli a slyšeli. „Zatím si lidé mohou vybrat z dvaadvaceti přednášejících nebo se mohou sami přihlásit.  Devět přednášek jsme vybrali my," dodala Žďárská. Hlasovat mohou zájemci až do 21. září.

Registrace je zdarma a pomůže podle jejích slov organizátorům k orientaci, kolik lidí zhruba přijde.

Nudit se nebudete

Pro návštěvníky je připravený taký bohatý doprovodný program. Zájemci mohou soutěžit v programování proti soupeři či sbírat odznáčky za jednotlivé úkoly. „Kdo jich bude mít nejvíce, získá ceny od sponzorů. Pro děti máme připravený dětský koutek nebo si budou moci namalovat obrázek, oskenujeme ho a na tapletu si jej prohlédnou ve 3D," lákají organizátoři.

Kdo si bude chtít po Barcampu odpočinout, může navštívit následnou afterparty v některých z hradeckých podniků.