Nebojím se, učitelky jsou profesionálky

„Nervózní ani moc nejsem, učitelky u zápisu jsou profíci a vím, že s dětmi jednají perfektně. Navíc je super, že Kubík už se byl se školkou na základní škole podívat, takže se tam těší a ví do čeho jde," nemá obavy Petra Benáková z Hradce, maminka šestiletého Jakuba, se kterým jde k zápisu do první třídy. „Všechny věci, co by k zápisu měl umět, zná. Do září ještě povyroste a vyspěje, takže ze školní docházky opravdu strach nemám," dodala.

„Lukášek mě až překvapil, co všechno zná, když jsme si listovali v knížce pro předškoláky, jediné, co neumí, je zavázat si tkaničku u boty, ale snad mu to učitelky odpustí, budou-li to po něm vůbec chtít. Trochu napjatá jsem, jak to všechno zvládne, ale těšíme se, bude to pro nás velký den a určitě to pak pořádně oslavíme," směje se Lucie Steklá, která při pátku poprvé do školy povede svého syna Lukáše.

Maminky si vesměs pochvalují přístup mateřských i základních škol, co se přípravy jejich dětí týká. Ať už to jsou právě návštěvy základních škol, kdy si děti vyzkoušejí školní lavice a seznámí se s prostředím školy nebo i kurzy předškoláků, které základní školy pořádají. Ředitelé škol myslí i na rodiče, lákají je na dny otevřených dveří.

K zápisu do hradeckých škol mohou rodiče se svými potomky dorazit dnes od 13 do 17 hodin a v sobotu 19. ledna od 9 do 12 hodin. Odbor školství magistrátu počítá s tím, že by do škol mohlo letos nastoupit kolem 940 dětí.

K zápisu by si rodiče neměli zapomenout občanský průkaz, rodný list a zdravotní průkaz dítěte.

Výsledky o přijetí prvňáčka budou ředitelem školy oznámeny do třiceti dnů ode dne konání zápisu.

Pusťte zápis 
z hlavy, říká psycholog

Jan LašekPřestaňte na věci související se zápisem myslet, uklidníte sebe, ale i své dítě. Je zbytečné na něj nervozitu přenášet. To jsou rady psychologa Jana Laška, kterými by se rodiče měli řídit.

Je zápis pro děti trauma?
Vůbec ne, učitelky jsou proškolené a zkušené, v podstatě to probíhá jako normální rozhovor 
a hra.

Jak rodiče poznají, že jejich dítě ještě pro školu nedorostlo?
Dnes už se nevyzrálost dítěte dá poměrně dobře diagnostikovat. Je možné promluvit si s mnoha odborníky. Pokud rodičům je doporučen odklad školní docházky, měli by se tím vážně zabývat.

Co když je dítě podle odborníků v pořádku, ale rodičům se připravené nezdá?
Je potřeba si uvědomit, že 
v tomto věku děti rychle dozrávají, do září je ještě spousta času a mnoho věcí se změní.