Více než osm stovek dětí dorazilo v minulých dnech k zápisu do základních škol v Hradci.

Drtivá většina budoucích prvňáků, zhruba 690, překročila práh školy vůbec poprvé. Dalších 140 dětí si proceduru zopakovalo po loňském odkladu.
Největší nápor rodin školy prožily v pátek. Sobota už byla pro učitelky volnější.

Zápis měl různé podoby. Například ve škole v Habrmanově ulici, byla součástí „vstupního testu“ hra na hudební nástroj. Soukromá škola Sion, která výuku pojala jako nekonečnou plavbu, zase pro děti připravila tradiční námořnické úkoly.

Nedaleko školy na Novém Hradci vyhrávala dechovka. Nebyla to však součást zápisu, ale pohřbu v nedalekém kostele. „Do této doby máme zapsáno dvacet dětí a jeden odklad. U nás je to akorát, otevíráme vždy jednu třídu,“ uvedla zástupkyně ředitele Jolana Lehká.
Jedním z nových žáků školy bude od září i Daniela Vaníčková. „Moc se do školy těším. Hlavně na učení a kamarády,“ řekla dívka, které se ze školy ani nechtělo domů.

Její rodiče přiznali, že roli v rozhodování hrála především vzdálenost od bydliště.

„Bydlíme hned naproti, takže to bude mít kousíček. Máme tady i starší dceru, která je spokojená. Rozmýšleli jsme se mezi školou v ulici Milady Horákové, ale ta je jak výrobna na děti. Tady mají na ně víc času,“ řekla její matka Jana Vaníčková.

Dodala, že základní výbava prvňáka v současnosti přijde zhruba na 1500 korun.

Dvě první třídy otevřou v září ve škole Josefa Gočára na Tylově nábřeží. Instituce, která vznikla před čtyřmi lety sloučením dvou sousedních škol, hlásí 70 nových dětí.
„Rodiče nemají rádi, když přepočítáváme děti na peníze. Ale z ekonomického i pedagogického hlediska je ideální, když je ve třídě 24 žáků. Letos jich bude víc, ale my si poradíme. Očekáváme přibližně dvanáct odkladů,“ řekla ředitelka Jitka Kičmerová.

„Předpokládáme, že letos bude žádostí o odklad školní docházky podobný počet jako v loňském roce,“ dodala vedoucí odboru školství hradecké radnice Aleny Synková.