Šestiletý Dominik Dlouhý usedl o uplynulém víkendu poprvé do školní lavice. Stejně jako dalších téměř osm set budoucích prvňáčků v krajské metropoli přišel k zápisu.

Na pomoc si kromě svých rodičů vzal i dva starší sourozence. „Žádnou speciální přípravu jsme nedělali. Domča už školu zná, protože do ní chodí jeho bratr i sestra, takže se těšil,“ říkají jeho rodiče Denisa a Milan Dlouhý.

Přesto ho čekaly desítky minut, v nichž musel ukázat, co všechno už umí, zda je skutečně na školu připravený. „Nebylo to pro něj zas tak těžké. Doma okoukal hodně znalostí od svých sourozenců. Takže umí počítat, zná písmena a spoustu dalších věcí. Při zápisu musel ještě také vyprávět pohádku nebo rozlišit barvy,“ vyjmenoval některé kroky u zápisu Milan Dlouhý.

Rodiče si školu vybrali, jelikož jsou s ní už od svého prvního potomka spokojeni. „Tehdy jsme zvolili pro dceru Karolínu základní školu Josefa Gočára proto, že byla nejblíž. Poté, co jsme se přestěhovali, změnila i Kája školu. Ta nám ale nevyhovovala, tak jsme se vrátili. Teď to děti sice mají přes celé město, ale jsou spokojené a my taky,“ uvedl Milan Dlouhý.

Za školní potřeby utratili manželé Dlouzí téměř sedm tisíc korun. „Každý rok jsou ceny vyšší a náklady tak rostou,“ říká otec. Rodiče však musejí počítat i s dalšími penězi: na dopravu, stravu dítěte a případné kroužky.

JAK TO VIDÍ Silvie Špryňarová: Boj až do poslední ratolesti

close zoom_in Pořádný boj se rozhořel mezi základními školami v okrese. Období zápisů zahájila krajská metropole a několik málo okolních obcí už o uplynulém pátku a sobotě. A proč říkám boj? Přece jen těch nových prvňáčků nebude tolik, aby si všechny školy mohly mnout ruce. Trend, který se rozběhl již před několika lety, stále pokračuje a v letošním roce nikdo obrat ještě neočekával. Ratolesti z posledního populačního boomu nestačily dorůst a dospět do toho správného věku. Školy se tedy musejí snažit „ukořistit“ z toho pomyslného koláče co největší díl. O jejich bytí a nebytí rozhoduje i naplněnost tříd. Mezi zbraněmi nasazenými v útoku se objevuje zaměření školy, tajemná formulka individuální přístup nebo netradiční metody výuky. Upřímně řečeno, rodičům jejich pozici nezávidím. Vyznat se v té nabídce dá pořádnou fušku.