Nechte nám staré dobré žárovky, zlobí se lidé
Východní Čechy – /ANKETA/ Od středy obchody přestaly kupovat klasické žárovky s výkonem nad 75 wattů. Jakmile zásoby vyprodají, nahradí je úsporné zářivky. Východočeši nyní berou prodejny útokem.
Žárovky končí a Východočeši se s tím nechtějí smířit. V obchodech s elektronikou je skupují ve velkém. Vloni v září začaly mizet z regálů žárovky 100 wattů a silnější, od středy je pak zakázána výroba žárovek od 75 wattů.
„Naprosto nechápu smysl tohoto opatření. K čemu mi jsou sliby, že úsporné žárovky déle vydrží, když je mám ve spíži či v koupelně, kde rozsvítím a hned zase zhasnu, na to ‚úsporky‘ nejsou stavěné. K těmto účelům klasické žárovky nic nenahradí,“ postěžoval si Matěj Siegel z Trutnova.
Lidem vadí i nepřirozené bílé chladné světlo ze zářivek, na rozdíl od „teplého“ světla klasických žárovek. Odpůrci zákazu žárovek rovněž poukazují na vysoký obsah rtuti v úsporných zářivkách. Světlo z úsporných žárovek navíc prý může zhoršovat stav citlivějších lidí, kteří trpí migrénou či epilepsií.
Norma pro normu
„Bruselští byrokraté zase potřebovali vymyslet normu pro normu, aby vykázali činnost,“ přidal se Stanislav Rytíř z Pardubic.
Důvodem rušení žárovek je podle EU jejich vysoká energetická náročnost a související zplodiny oxidu uhličitého. Osvětlení v domácnostech totiž představuje až pětinu celkové spotřeby elektřiny. Odborníci odhadují, že přechod na úspornější zářivky bude znamenat úsporu 10 až 15 procent energie.
„Zájem o ‚pětasedmdesátky‘ žárovky je teď opravdu velký,“ řekla prodavačka z královéhradeckého obchodu Elstak. „Ale nemohu říct, že by byl zas tak enormní,“ dodala.
Jdou na dračku
Zvýšený odbyt evidují i další východočeské prodejny. „Lidé se evidentně předzásobují, opakuje se podobná horečka jako před rokem se stowattovými žárovkami,“ uvedl Karel Mašek z Pardubic.
Úsporné žárovky jsou proti vláknovým dražší, měly by však uživateli vydržet déle. Spotřebitelský časopis TEST ale loni upozornil, že značná část úsporných zářivek má výrazně nižší životnost, než jakou uvádějí jejich výrobci.
Nákup některých modelů úsporných zářivek se tak kvůli vyšším pořizovacím nákladům nemusí lidem finančně vyplatit.
Další změnu mohou spotřebitelé očekávat v září 2011, kdy se na trh přestanou uvádět žárovky s příkonem 60 wattů, a v září 2012 všechny žárovky. Po roce 2012 tedy bude možné prodávat jen úsporné žárovky. Rokem 2016 skončí také prodej halogenových žárovek.
Od září 2016 by měly být všechny žárovky na trhu EU minimálně energetické třídy B a zvláštní halogenové minimálně třídy C. (zprav, čtk)
Hlasujte v naší anketě a připojte i svůj názor v diskusi.
Srovnání cen žárovek:
z katedry fyziky Pedagogické fakulty UHK

Unie si klade za cíl snížit nepříznivé vlivy na životní prostředí. Myslíte si, že je to potřeba?
Takzvané úsporné žárovky by měly mít větší životnost. O kolik let průměrně může být vyšší?
Světlo žárovky a světlo sluneční, tak jak je vnímáme k večeru, se od sebe prakticky neliší. Pro oči je světlo žárovky zcela přirozené, obsahuje všechny viditelné vlnové délky, chcete-li, barvy. Zářivky – i ty nejdokonalejší – se tomu jen blíží. Konečně to známe z praxe: v obchodě s textilem nám prodavač nabídne, abychom si prohlédli barvu obleku na denním světle. Nespornou výhodou zářivek je úspora energie při provozu. Pokud ale energii vyrobíme ekologicky a levně, je takový argument oslaben. Žárovkám je vyčítáno, že daleko více hřejí, než svítí. To je jistě pravda, ale v bytě a v topném období o to méně zaplatíme za teplo.
Jak se vy osobně díváte na bruselské rozhodnutí?