Republiková i městská policie vysílá do akce desítky policistů, kteří dohlížejí na extremisty a jsou připraveni v případě potřeby zasáhnout.

„V okolí nádraží jsou rozmístěni policisté v utajení. Někteří se pohybují také přímo ve skupině přívrženců,“ uvedla tisková mluvčí hradecké policie Anna Pešavová.

Jen co se po třetí hodině odpolední vydá průvod na cestu na Ulrichovo náměstí, do pohybu se dávají také policejní jednotky. Bezmála čtyři stovky extremistů doprovází kordon státních policistů, dvě desítky městských strážníků a psovodi.

„Všechny projevy monitorujeme a nahráváme. Pokud by některé prohlášení porušovalo zákon, ihned zasáhneme,“ ujišťuje Pešavová. Nic takového se však nestalo.

Policie městská ani republiková proti účastníkům neohlášeného shromáždění nezakročila. „Nejsme k tomu ani oprávněni. Požádat shromážděné o rozpuštění akce může jen město. Pokud by neuposlechli, můžeme být požádáni o součinnost, a pak bychom zakročili,“ vysvětlil velitel zásahu Miloš Vršťala.

K ukončení akce se však nemají ani zástupci města, a tak se na provizorním stupínku střídá jeden řečník za druhým. „Je to hrozný. Taková sebrankal. Polovina těch lidí pořádně ani neví, o čem ti řečníci mluví. Jsou to všechno tak mladí lidé. Tohle mi rozum nebere,“ uvedla jedna z kolemjdoucích, jež se zastavila jen na pár minut.

Někteří Hradečáci však souhlasně pokyvují hlavou. „Nejsem žádný nácek, ale to, co říká o politické situaci v zemi, je pravda. V tom s ním souhlasím,“ poznamenal k projevu předsedy Dělnické strany Tomáše Vandase Zdeněk Zdražil.

K žádnému zákroku se nakonec policie ani strážníci neodhodlají a přívrženci se rozcházejí zpět na nádraží a do místních barů.(sir)