Základní umělecká škola Střezina v roce 2018, sportovní hala na Pouchově v roce 2020 a dům s odlehčovací službou nyní na začátku roku 2021. Tři velké projekty města v celkové hodnotě ve stovkách milionů korun spojuje nepříjemná okolnost. U všech tří projektů dělníky překvapila během stavby spodní voda, kvůli které vznikly vícepráce.

Když proto v polovině ledna předložilo vedení města zastupitelům ke schválení vícepráce na stavbě domu s odlehčovací službou, strhla se mezi politiky ostrá diskuze. „Přijde mi neuvěřitelné, že nás v Hradci znovu a znovu překvapuje spodní voda,“ postěžoval si pirátský zastupitel Pavel Vrbický. Od investičního náměstka se dočkal lakonické odpovědi. „Letos bylo mimořádně mokro proti dobám, kdy bylo mimořádně sucho. Matka příroda si s námi možná hraje,“ uvedl Jiří Bláha (ODS).

Odpověď investičního náměstka opozici příliš neuspokojila. „Pan náměstek je takový vtipně arogantní. Když chodím po Hradci, už teď vidím spodní vodu na všech loukách. A to nemáme za sebou žádné velké deště, pouze slezl sníh a máme tady mokřady. Jsme prostě město na dvou řekách. Jestli něco na magistrátu nefunguje, tak je to příprava projektů a jakákoliv kontrola,“ řekl Deníku Vrbický.

Podle vyjádření šéfa investičního odboru na hradeckém magistrátu se u všech projektů dělá hydrogeologický průzkum. „Za správnost projektové dokumentace podle zákona odpovídá projektant,“ řekl zastupitelům Michal Jandík. Kde je tedy problém? Podle vedoucího odboru kanceláře primátora byla diskuze na zastupitelstvu úplně zkreslená. Tentokrát jde prý o marginální věc. Vícenáklady byly sice přes 600 tisíc korun, jen 18 tisíc mělo spojitost se spodní vodou.

„Zbytek souvisel s likvidací odpadu, který se našel při výkopových pracích,“ vysvětlil Petr Vinklář, že v tomto případě nejde o výrazné prodražení. To loni u haly na Pouchově prodražila spodní voda stavbu o 870 tisíc.

Podle radnice však nejde o nic zvláštního. Mezi odevzdáním dokumentace od projektanta a začátkem samotné stavby totiž běžně uplyne mnoho měsíců, často spíš několik let. „Projektant navrhuje nějakou hloubku u těch základů, ale vždycky se to může nějak zvrtnout, že je ten rok zrovna mokro a voda vyleze o metr výš,“ doplnil Petr Vinklář.