Úterní ustavující zasedání provázely výkřiky přítomných. Z balkonů se nesly výrazy jako: „Fuj! Hanba! Ostuda! Kdo za tuto náladu občanů může? Kdo se nedokáže dohodnout? To se těžko odhaduje, proniknout do kliček a her politiků není jen tak.

Hned po volbách se vymezila středopravá koalice, na které se dohodli zástupci ODS, HDK, VPM a Doma v Hradci a TOP 09. Tato koalice měla v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu 21 hlasů, jednání však opustila se svými čtyřmi mandáty TOP 09. Na post primátora se počítalo se Zdeňkem Finkem z Hradeckého demokratického klubu.

Následně vznikla takzvaná Koalice dobré vůle, kterou vytvořila vítězná ČSSD, TOP 09 a Změna pro Hradec, která měla 15 mandátů. Podporu jejich programu vyhlásili komunisté, kteří mají v zastupitelstvu pět hlasů. V souvislosti s touto koalicí se hovořilo o Richardu Nádvorníkovi jako o možném primátorovi. TOP 09 však nemohla nechat zvolit svého primátora za podpory komunistů, Richard Nádvorník tedy ani nekandidoval.

Hradec bez primátora? Touha po změně, osobní rozpory nebo boj o posty?

Následně až do pondělního večera vyjednávali zástupci ČSSD, ODS, HDK, VPM a Doma v Hradci o vytvoření široké koalice, která by měla v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu podporu 25 zastupitelů. ČSSD však jednání smetla ze stolu. Zdůvodnila to tím, že tato koalice nepřináší změnu ve vedení města, kterou voličům slibovala. „Návrh koaliční smlouvy jsme připravovali zodpovědně a zohlednili jsme v ní všechny průběžné požadavky sociálních demokratů včetně personálního obsazení jednotlivých postů ve vedení města. Takto koncipovaná dohoda byla výhodná pro všechny strany, tedy i pro ČSSD,“ uvedl předseda oblastní rady ODS Pavel Staněk.

„Podle našeho názoru ke změně nedošlo, proto jsme od dohody odstoupili,“ vysvětlila Hana Orgoníková, jednička na kandidátce hradecké ČSSD s tím, že na příštím ustavujícím zasedání zastupitelstva bude svým klubem s největší pravděpodobností navržena na kandidáta na primátora. V dohodě jí konkrétně vadilo jméno Vladimíry Šilhánkové, která se měla stát náměstkyní. Martin Soukup jako náměstek pro Hanu Orgoníkovou problémem nebyl. „Myslím, že nenese vinu za některá špatná rozhodnutí vedení města, tam výraznou roli sehrála Volba pro město a Hradecký demokratický klub,“ zdůvodnila.

Koaliční smlouva počítala s tím, že se primátorem stane Zdeněk Fink (HDK), který získal od voličů nejvíce preferenčních hlasů. Vítězná ČSSD by získala čtyři členy v Radě města a dva posty náměstků. ODS, Volba pro město a Doma v Hradci by měla po jednom náměstkovi.

Co bude dál? „Chtěla bych, aby součástí dohod byla ODS a další menší strany, jednat budeme dále,“ říká Orgoníková. Podle kandidáta na primátora Zdeňka Finka se středopravá koalice bude nadále snažit získat většinu hlasů, očekává návrat TOP 09.

Co obsahovala koaliční dohoda?

Koalice ODS, ČSSD, HDK, VPM a Doma v Hradci by celkem čítala 25 mandátů z 37 členného zastupitelstva.
Složení Rady města: ČSSD – 4 členové (Hana Orgoníková, Vlastimil Ondráček, Vladimír Lesák, Jiří Kocourek), ODS 2 členové (Jan Michálek, Martin Soukup), HDK – 2 členové (Zdeněk Fink, Vladimír Springer), VPM – 2 členové (Josef Krofta, Vladimíra Šilhánková), DVH – 1 člen (Leoš Kučera)
Náměstci: – pro majetek a městské organizace – Vlastimil Ondráček (ČSSD), pro územní rozvoj a investice – Martin Soukup (ODS), pro strategii, životní prostředí Vladimíra Šilhánková (VPM), pro oblast kultury, sportu – Leoš Kučera (DVH), neuvolněný pro dotace a stavební úřad – Hana Orgoníková (ČSSD)
Primátor: Zdeněk Fink (HDK)

Kompletní znění kolaiční dohody si přečtěte zde
.


Co na to politolog Jiří Štefek

Myslím, že v této chvíli už nehrají roli zájmy občanů, politikům jde o posty, snaží se maximalizovat svůj zisk. Troufnu si říci, že za úterní opětovné nezvolení vedení města může tentokrát zřejmě ČSSD. Pohřbít takovou dohodu je darebárna. Pokud bude Hana Orgoníková kandidovat na primátoku, myslím, že neprojde. Primátorem podle mne musí být kandidát z jiné strany než z ODS a ČSSD.