Vilu Anička hájí jedenáct tisíc lidí


„Podle naší společnosti by demolice těchto vil byla pro Hradec velká ztráta,“ snažil se přesvědčit zastupitele ochránce památek Daniel Jezbera.

 

Hradečtí poslanci nakonec jednoznačně rozhodli o zachování domů. Dvaatřicet zastupitelů zvedlo ruku pro, jeden se hlasování zdržel. „Ať se město zbavuje nehezkých věcí. Ale proč bourat domy, se kterými počítali už i Gočár s Kotěrou,“ řekl nezávislý zastupitel za ODS Ladislav Škorpil.

 


Podle hradeckého primátora Otakara Divíška tak majitelé vil vědí, na čem jsou. „Alespoň to není jako u vily Anička, že se dělá něco ex post. I mně se ty vily líbí mnohem víc než nějaká moderní zástavba,“ řekl.

Společnost ochránců památek ve východních Čechách zároveň primátorovi města předala kopie archů petice proti zbourání vily Anička na křižovatce Střelecké ulice a Gočárovy třídy. K protestu se dosud připojilo 10 966 lidí.

„Petice bude pokračovat až do konce. Lidé mohou podepisovat další archy například na magistrátu města, v některých lékárnách a na dalších místech,“ řekl již dříve předseda společnosti Jiří Němeček.

Archy v Praze převzali také zástupci pojišťovny Generali, které vila Anička a také dům přes silnici patří. Firma chce na jejich místě postavit dvě moderní budovy s kancelářemi a obchody.

O osudu Aničky rozhodne ministerstvo kultury, které zkoumá možnost zápisu budovy na seznam chráněných památek. Na druhou vilu už radnice v Hradci vydala demoliční výměr. „Počkáme na verdikt ministerstva,“ řekl mluvčí pojišťovny Mario Böhme.