Související naleznete vpravo…

Starostové měst a obcí, které mají potíže se sociálně nepřizpůsobivými občany, požadují po vládě větší kompetence. Například žádají vládu o možnost odejmout jakékoliv dávky ze sociálního systému v případě jejich zřejmého zneužívání. Vyplývá to z prohlášení, které v pondělí v Novém Bydžově podepsali starostové při svém setkání. Starostové v prohlášení podpořili poslankyni Ivanu Řápkovou v prosazování legislativních změn, například v oblasti zvýšení vymahatelnosti dluhů, zavedení sankce zákazu pobytu či zavedení registru přestupků.

„Města a obce, které mají na svém území mnoho občanů sociálně nepřizpůsobivých bez trvalého pobytu, nemají od státu žádnou kompenzaci v podobě rozpočtového určení daní,“ stojí v prohlášení. Pro města jsou pak tito lidé finanční zátěží a ztráty měst činí miliony korun.

Legislativní změny, které by mohly postavení radnic podstatně změnit, chce Poslanecké sněmovně předložit poslankyně Ivana Řápková. Jak uvedla, chce do prvního čtení změny poslat již v dubnu.

Starosta Nového Bydžova Pavel Louda v pondělí po setkání zástupců zhruba padesáti měst a obcí uvedl, že je mile překvapen účastí. „Není se vlastně čemu ani divit, nejsme jediní, kteří mají podobné problémy. Proto je také chceme společně řešit a připomínat poslancům a vládě, jak malé pravomoci v některých případech radnice mají,“ řekl Louda.

Dodal, že je ještě příliš krátká doba na to, aby hodnotil, jestli se situace ve městě zklidnila. Vposlední době ale nezaznamenali žádný vážnější trestný čin.
V Novém Bydžově se situace vyhrotila loni v listopadu po několika přepadeních a znásilnění mladé ženy. Petici žádající zajištění bezpečnosti podepsalo 3257 lidí. Radnice pak přijala několik bezpečnostních opatření.