Téměř dvě hodiny trvala debata, ve které si hradečtí zastupitele vyjasňovali, jak celá kauza vznikla. Na jedné straně stáli hlavně Piráti vedení Pavlem Vrbickým, na druhé pak Pavel Marek (zvolený za ANO): „Je to uměle vyvolaná kauza. Jsme hradecký magistrát a nemůžeme české občany přesunout na vedlejší kolej, jak si někdo třeba představuje,“ plamenně hovořil k zastupitelům náměstek primátora pro správu majetku.

Vše začalo usnesením na začátku března. „Zastupitelstvo města rozhodlo, že nabídne České republice, případně organizacím zajišťujícím pomoc uprchlíkům volnou ubytovací kapacitu pro umístění ukrajinských občanů, kteří opustili svoji zemi z důvodu válečného konfliktu na Ukrajině,“ schválili zastupitelé úkol pro úředníky týden poté, co Rusko napadlo Ukrajinu.

Psali jsme:

Ilustrační foto
Zmatený Hradec. Lidé měli slíbené startovací byty, teď musí čekat

Náměstek primátora pro správu majetku Pavel Marek říká, že Piráty iniciované usnesení bylo nejasné a proto úředníci přidělování startovacích bytů lidem, kteří je získali loni v listopadu při losování, pozastavili: „Odbor začal chystat materiál, ve kterém si chtěl tyto věci vyjasnit, protože úředníci neměli přesné instrukce, jak mají postupovat.“

Následně pak odbor majetku odpověděl jedné z čekatelek, že jí přislíbený startovací byt má sloužit jako volná ubytovací kapacita pro ukrajinské uprchlíky. „Po medializaci se mi přihlásili další lidi. Jim údajně úředníci k tomu odmítli poslat písemné vyjádření, jen dostali telefonickou zprávu, že byty nedostanou, protože je dostanou Ukrajinci,“ tvrdí zastupitel za Piráty Pavel Vrbický, který problém zveřejnil. Celkem ještě čeká na přidělení startovacího bytu sedm lidí.

Ilustrační foto
O startovací byty je v Hradci obrovský zájem. Rozhodne losování

Ostatně úterní jednání o citlivém tématu bylo plné invektiv. Například náměstka Marka kritizoval za veřejná vyjádření další opoziční zastupitel Martin Hanousek (Zelení): „Jaký je výsledek? Ty vaše mediální výstupy převzaly všechny pronáckovské skupiny. Vy jste v médiích nevystupoval tak, že byste tu situaci popřel a vysvětlil. Naopak, vy jste to podporoval, potvrzoval, útočil jste na opozici a tyto velmi nebezpečné společenské nálady jste podporoval. Měl byste se stydět.“

Proti tomu se Pavel Marek ohradil. Řekl, že kauzu nerozpoutal a o blokování startovacích bytů pro Ukrajince nerozhodl: „Zbytek vašich invektiv nemá pane Hanousku cenu komentovat. Protože vaše vyjádření vůči mé osobě už prověřoval audit města a ukázalo se jako lživé. A myslím si, že těch soudních sporů budete mít možná časem víc a stydět byste se měl vy.“

Ilustrační foto
V Hradci bude k dispozici 60 startovacích bytů. Jaké musíte splnit podmínky?

Nakonec se ale zastupitelé jednohlasně shodli, že startovací byty dostanou původní zájemci, kteří uspěli v listopadovém hlasování. Byty se mají postupně uvolňovat a čekatele pak magistrát osloví.

Zastupitelé současně schválili vyčlenění devíti městských bytů, dvou pokojů v ubytovně v Městských lázních a 35 lůžek v ubytovně Leteckých služeb na hradeckém letišti pro potřeby ukrajinských běženců. Ty město poskytne uprchlíkům prostřednictvím Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině a za ubytované Ukrajince pak bude dostávat od státu kompenzační příspěvek. „Předsedové zastupitelských klubů se také dohodli, že vznikne pracovní skupina, která se bude zabývat dalšími byty pro uprchlíky, pro řešení této krize,“ řekl Pavel Marek.

Město také poskytne hradeckým mateřským a základním školám tří miliony korun. Peníze mají pomoci s integrací ukrajinských dětí do městských škol a školek.