Konec pondělního zasedání zastupitelstva, kde byl zvolen pouze jeden náměstek Vlastimil Ondráček, se nesl v duchu výzvy Zdeňka Finka z Hradeckého demokratického klubu. Požádal zástupce stran, aby se sešli a domluvili se na dalším jednání. Komunisté však u stolu dlouho sedět nezůstali.

Komunisty z jednání vykázal

„Pan Fink nás ještě před jednáním vyzval, abychom odešli s tím, že on komunisty za demokratickou stranu nepovažuje,“ uvedla v prohlášení Lenka Fialová, jednička na kandidátce hradecké KSČM.

„Vzniklá patová situace je pro město i občany znepokojující a opravdu jsem vyzval všechny strany a uskupení s výjimkou KSČM k dalšímu odpovědnému jednání,“ potvrdil Zdeněk Fink.

„Hlasy od voličů jsme dostali, máme tedy stejná práva a povinnosti, chceme podpořit každý návrh, který bude ve prospěch města,“ dodala Fialová.

Finkův postup se nelíbil zastupitelům za TOP 09, ČSSD a Změně pro Hradec, kteří následně opustili jednání. „Nesouhlasím se způsobem jednání. Ale jsme ochotni jednat dále,“ řekla Hana Orgoníková z hradecké ČSSD. Nakonec se tedy ČSSD, TOP 09, Volba pro město, Hradecký demokratický klub, ODS a Doma v Hradci dohodly, že se ke společnému stolu sejdou ve středu.

„Myslím, že možnost vytvoření široké koalice tady je, “ připustil Fink.

Po volbách proběhly dva pokusy o sestavení nového vedení města. První z nich – vytvoření středopravicové koalice (ODS, VPM, TOP 09, HDK a Doma v Hradci) skončil odchodem TOP 09 neúspěchem, v současné době dá toto uskupení dohromady 17 hlasů z celkových 37. Další se o slovo přihlásila Koalice dobré vůle (ČSSD, TOP 09 a Změna pro Hradec) s patnácti mandáty.

„Věříme, že se nyní odblokoval prostor k tomu, aby nová radnice odrážela změnu, kterou voliči vyjádřili. Výzva Koalice dobré vůle stále trvá,“ řekl Milan Sommer (TOP 09).

„Pokud ODS zruší vazby s Volbou pro město a Hradeckým demokratickým klubem, je pro nás i nadále partnerem k jednání,“ prohlásil Richard Nádvorník, lídr hradecké TOP 09.

Město zatím povede jeden člověk

Pondělní zastupitelstvo vyneslo do vedení města zatím jediného náměstka Vlastimila Ondráčka. Ten v současné době přebírá veškerou agendu. „Chod úřadu musí jít dál, takže ho čekají už naplno pracovní povinnosti,“ řekla Markéta Baldrychová, mluvčí magistrátu. Pokračování ustavujícího zastupitelstva je 30. listopadu.