Tři vyhoštění Ukrajinci, hledaný Slovák a 59 pokut ve výši téměř 34 tisíc korun. Takový byl výsledek sobotního zátahu cizinecké policie na východě Čech. Ten souvisel s blížícím se vstupem Česka do schengenského prostoru. Cílem bylo snížení počtu cizinců, kteří v regionu pobývají nelegálně.
 
Pro Ukrajince, Rumuny a ostatní cizince přespávající na ubytovnách v Hradci Králové a okolí nebylo sobotní ráno příjemné. Bušení na dveře doplněné sdělením o kontrole cizinecké policie, jich vzbudilo několik desítek. Většinou však měli doklady v pořádku.
 
Akce Cizinec byla kromě ubytoven zaměřena i na staveniště, nádraží, tržnice a další místa, kde se zdržují cizinci. V sobotu policisté zkontrolovali 227 aut a 1294 osob, z nichž bylo 954 cizinců. Většinu závad objevili mimo Hradecko. Výjimkou je pokuta pro hradeckého ubytovatele za závady v ubytovací knize.
„Třem mužům ukrajinské státní příslušnosti bylo uloženo správní vyhoštění. Již před dvěma měsíci jim skončila platnost doby povolení k pobytu daná vízem, nevycestovali a dál pracovali. Policisté je kontrolovali na staveništi v okrese Havlíčkův Brod. V Kostelci nad Orlicí byl zajištěn občan Slovenska, který byl veden v Schengenském informačním systému jako osoba v pátrání,“ sdělila mluvčí cizinecké policie Ivana Ježková.