Tisíce lidí proudí během festivalu Divadlo evropských regionů přes uzavřené části Severních teras. Ty jsou přitom už roky nepřístupné kvůli hrozícímu sesuvu. Další narušení statiky může vést až ke zhroucení hradeb. „Část teras je uzavřená kvůli bezpečnosti lidí, nikoliv kvůli našemu rozmaru,“ zdůraznil už loni Ivan Čakány z Technických služeb Hradec Králové. Pokud by se hradby opravdu začaly hroutit, mohlo by to mít ničivé následky. Hradečané se o tom ostatně mohli sami přesvědčit v roce 2011, kdy se sesunula část hradeb vedle Adalbertina. Padající cihly naštěstí nezasáhly lidi, ale poškodily tři zaparkovaná auta.

Lidem stojí v cestě ploty

Ředitel technických služeb Tomáš Pospíšil rok stará slova svého kolegy potvrzuje. „Technické služby zabezpečily Severní terasy mobilními plotovými dílci kvůli jejich špatnému stavebně-technickému stavu. Podle výsledků statického posudku jsme část teras uzavřeli a například schodiště u sochy Jana Ladislava Pospíšila jsme opatřili panely, protože ujíždí,“ vysvětlil Deníku opatření, která ovšem část návštěvníků festivalu nerespektuje. Ploty lidé obcházejí či dokonce odtahují z cest pryč a ničí je. „Opakovaně je vracíme na místo a některé jsme už museli vyměnit, protože je vandalové zničili,“ řekl Pospíšil Deníku.

Možná bude ještě hůř

Těžkou hlavu z toho má i ředitelka Open Air Programu Barbora Hodonická. „Je to oplocené od technických služeb, ale i my máme vlastní bezpečnostní službu. Ta upozorňuje lidi, aby nechodili na zatarasená místa. Je to pro jejich vlastní bezpečnost,“ připomíná návštěvníkům festivalu Hodonická a neskrývá zklamání z toho, že ani od loňska se situace nijak nezlepšila. Přestože už roky existuje plán na opravu Severních teras za zhruba 200 milionů korun, rekonstrukce je v nedohlednu.

„Územní řízení je pořád přerušené a doplňují se potřebné podklady,“ potvrdila Deníku mluvčí magistrátu Kateřina Šmídová. A tak se reálně může stát, že do budoucna bude ještě hůř. „Děsíme se chvíle, kdy se hranice toho, kam nesmíme, ještě posune a budeme tak ze sadů úplně vystrnadění,“ přiznala ředitelka Open Air Programu Barbora Hodonická své obavy.