Hygienici mají výhrady jen ke kvalitě v některých rybnících. Úplný zákaz koupání nevydali nikde.

Královéhradecko

„V Oborském rybníku u Jinolic a na Rozkoši u České Skalice je mírně zhoršená kvalita vody, ale jde pouze o sníženou průhlednost,“ uvádí tisková mluvčí královéhradeckých hygieniků Veronika Krejčí.

Sinice mohou způsobit problémy lidem využívávajícím koupaliště Stříbrný rybník u Hradce Králové. „Doporučujeme, aby se lidé po koupání osprchovali,“ radí mluvčí.

Stejný pokyn platí i pro návštěvníky koupaliště Dachova u Hořic, i tam se sinice vyskytují ve zvýšené míře.

V Tyršově koupališti ve Dvoře Králové nad Labem a na koupališti Ostružno je mírně zhoršená kvalita vody ke koupání. „V Tyršově koupališti se jedná o sníženou průhlednost a na koupališti Ostružno o výskyt viditelného znečištění přírodního původu,“ seznamuje Veronika Krejčí s výsledky posledních červencových rozborů.

Pardubický kraj

V Pardubickém kraji je situace nejhorší v Ústupkách na sečské přehradě. Znečištění vody hygienicky vyhodnotili jako „hraniční“.

Zákaz koupání však zatím nevydali. Na pohled méně čistá voda je v koupališti v Horním Bradle na Chrudimsku, a již tradičně v rybnících Dlouhý (Orlickoústecko), Rosnička (Svitavsko) a Hluboký u Holic.

Vzhledem ke zvýšenému výskytu sinic a fytoplanktonu nedoporučují pracovníci hygienické stanice koupání v rybníku Cihlář, který leží při výjezdu z Havlíčkova Brodu směrem na Chotěboř. „V Cihláři se sice nedělá rozbor vody, ale kvalitu určujeme senzoricky, především podle barvy a průhlednosti vody,“ uvedla Dana Bezoušková z havlíčkobrodského pracoviště krajské hygieny.

Jak kde…

Jako lokality se zhoršenou jakostí vody s rizikem pro citlivé lidi jsou na Vysočině uvedeny podle posledních měření rybníky Kachlička u Skály a Ředkovec mezi Okrouhlicí a Novou Vsí u Světlé nad Sázavou.

„V obou je průhlednost vody kolem 50 centimetrů a zjistili jsme tam výskyt sinic. Ředkovák vypadá špatně hlavně vizuálně, je tam mimo jiné hodně bahna,“ uvedla Dana Bezoušková.

Březnická nádrž u Chotěboře, vybetonovaná nádrž u Kožlí a rybník Pelhřimák nedaleko Lipnice nad Sázavou jsou zatím bez sinic. Relativně dobré podmínky poskytuje také rybník Řeka u Krucemburku.

Pište nám, vzkazují

Státní zdravotní ústav (SZÚ) má svých webových stránkách dotazník Zdravotní problémy vzniklé v důsledku koupání nebo kontaktu s koupací vodou.

„I když u nás nedochází k epidemickému výskytu onemocnění souvisejících s koupáním, vznik ojedinělých případů nelze vyloučit. Bohužel takto vzniklá onemocnění většinou nepodléhají povinnému hlášení, a proto unikají evidenci,“ uvádějí pracovníci SZÚ.

„Aby bylo možno přesněji zmapovat existující riziko a pokusit se o jeho další snížení, rozhodli jsme se využít metodu úspěšně použitou v zahraničí – internetový dotazník,“ vysvětlují.

„Zajímají nás jakékoli zdravotní problémy (včetně vyrážky či svědění) spojená s koupáním ve sledovaných i nesledovaných přírodních vodních plochách nebo v umělých koupalištích – bazénech,“ vyzývají zdravotníci ke spolupráci.

Přesné informace zájemci najdou na internetových stránkách www.szu.cz/.