Koncem letošního září otřásla malou obcí Lužec u Chlumce nad Cidlinou tragická zpráva - smečka psů tam usmrtila pětiletého chlapce.

Přestože případ policie stále vyšetřuje, od začátku nebyly pochybnosti o tom, že za smrt chlapce může jeden či více psů, respektive i nepozornost a nedbalost dospělých. Spekulovalo se též o tom, že psí „vrazi", kteří chlapce napadli, budou pravděpodobně utraceni.

Ovšem podle posledních informací, se kterými tento týden přišla televize Prima, případ tak jasný není. Scénář tragédie mohl být poněkud jiný.

Proč psi útočili? Hypotézy motivu se rozcházejí

Smrt pětiletého chlapce koncem září otřásla veřejností nejen na Hradecku.

Malý chlapec si v osudný okamžik hrál sám na zahradě, kde se volně pohybovala smečka psů. K neštěstí přispěla také malá chvilka nepozornosti dospělých včetně otce chlapce, kteří se tou dobou věnovali jiné činnosti.

Pár minut poté, co byl chlapec ztracen z dohledu, byl nalezen v tratolišti krve bez známek života. Jelikož chlapcovo tělo jevilo jasné známky útoku psů, kteří se v té chvíli volně v jeho blízkosti pohybovali, byla příčina jeho smrti jasná - hocha napadla a usmrtila smečka psů. Spekulovalo se, jestli za tragédii nese odpovědnost pouze jeden psí zabiják, či je to dílo celé psí smečky.

Psi utraceni nebyli. Zabíjeli z leknutí?

Nejběžnějším opatřením v takto tragických případech bývá následné utracení „zvířecího viníka". Ovšem podle informací, se kterými přišla televize Prima, mohlo k celému neštěstí dojít jinak a psi na malého chlapce nemuseli zaútočit přímo. O tom má svědčit i fakt, že žádný ze psů zatím utracen nebyl.

„Žádné utrácení psů se nekonalo, vypadá to, že se ani konat nebude, protože nechtějí vědět přesně, jaký pes to byl," řekla televizi Prima majitelka psů.

S jejími slovy koresponduje i to, že na jednotlivé psy měl být zpracován odborný kynologický posudek. Ten ovšem žádného problematického psa, a tedy i možného viníka, neodhalil.

Majitelka psí smečky zastává názor, že tragický incident byla nešťastná náhoda, když si chlapec hrál na zahradě a upadl. Tím mohl vyděsit jednoho ze psů, který pak smrtelné zranění dítěti neúmyslně způsobil.

„Já si prostě stojím za tím, že tam nešlo o jednoznačný útok psa. Myslím, že se stalo to, že malý Mireček se prostě bouchl do hlavy a ti psi reagovali, tak jak zareagovali," dodala pro televizi majitelka psí smečky.

Na psy se již dívám jinak

Její druh a taky jeden z obviněných mužů stále nemůže projít po dvorku, kde jsou v kotci zavřeni psí „zabijáci" bez toho, aby se mu celá tragédie neodehrávala před očima. Co však udělá se psy po konci vyšetřování, sám neví. „Případ ještě není u konce a tuhle otázku budu řešit až potom. Sice jsem na začátku tvrdil, že je nechám utratit, ale opravdu ještě nevím, co bude dál," řekl Deníku mladý spolumajitel psí smečky, který se od incidentu, ačkoli je dlouhodobý milovník psů, již na nejlepšího přítele člověka dívá jinou optikou.

„Už to pro mě nejsou jen miláčci, ale vím, že dokáží být dost nevyzpytatelní. Kdykoliv vidím psa, který vrčí, snažím se majiteli říct, ať si na něj dává pozor a lépe ho hlídá," dodal muž, který se od osudného dne snaží přemoci a vyjádřit svou soustrast a lítost kamarádovi mrtvého syna. „Zatím v sobě sbírám odvahu. Vím, že život jeho klukovi nevrátím, ale chci aby věděl, že mě to moc mrzí a rád bych vrátil čas," uvedl majitel psí smečky s dodatkem, že od osudného dne je vesnice rozdělena na dva tábory. Jeden by celou rodinu nejraději zlynčoval a druhý ví, že se jednalo jen o nešťastnou náhodu.

Policie se zatím k případu detailněji nevyjádřila. Nové informace z vyšetřování mají z její strany přijít začátkem příštího týdne.