Ve znamení výročí se nesly minulý týden novobydžovské oslavy. Tím nejstarším bylo 705 let od vzniku samotného města, další se týkala studentské merendy, Novobydžovského čtverce a třeba také partnerství se slovenským městem Brezno.

V pátek patřilo město studentům, začalo se pevně daným ceremoniálem, pokračovalo se v divadle křtem publikace Studentská merenda, která se ve městě drží od roku 1750 a pokračovalo se honosným maškarním plesem dlouho do noci.

„Mladí si všechno dokonale připravili, pracovali na tom studenti ze všech tří bydžovských středních škol,“ pochválil mladou generaci Bohumil Orel, místostarosta města.

V pátek také tamní městský úřad uzavřel novou smlouvu o partnerství a spolupráci s rumunským městem Nadlac. „Doufáme, že vztahy s tímto městem budou na podobné úrovni jako se slovenským Breznem, tam je spolupráce už deset let úžasná, v divadle vystavujeme i díla jejich výtvarníků,“ uvedl místostarosta.

Sobota patřila staročeskému jarmarku a historickým vozům, z náměstí startoval jubilejní patnáctý ročník Novobydžovského čtverce. Večer slavnosti vyvrcholily zvolením osobnosti kultury a sportu. V kultuře se jí stal historik Jaroslav Prokop, co se týká kolektivů, oceněn byl Novobydžovský chrámový sbor.

Ve sportu byl oceněn Jiří Kučera, mistr republiky v tenise v kategorii seniorů. Nejlepší skupinou se stali Mladší žáci, kteří město výborně reprezentují v ledním hokeji.

Závod veteránů startoval syn slavné závodnice

Součástí oslav významného výročí vzniku města bylo i tradiční ralley auto–moto veteránů. Závod s názvem Novobydžovský čtverec se poprvé ve městě jel už v roce 1947. Tamní Klub přátel historických vozidel před patnácti lety zvyk obnovil.

„Tenkrát se jezdila jiná trasa, bylo to po městě. Nyní musí veteráni zdolat 85 kilometrů dlouhý úsek vedoucí okolní krajinou. Není to o rychlosti, jde o příjemnou vyjížďku, během které řidiči plní nejrůznější úkoly,“ přiblížil Pavel Klepač z pořádajícího klubu. Trasu si letos projelo přes sedmdesát veteránů.

Závod startoval syn Elišky Junkové, úspěšné závodnice na jejíž počest se závod konal, Vladimír Junek. Hlavní cenu závodu, pamětní plateku Junkové získala Šárka Dražková z Libčan, která závodila se svým fiatem.