"Účastnice Avon Běhu jsou především pacientky v léčení. Část peněz ze startovného půjde na Avon sbírku," uvedla jednatelka společnosti Pavla Obselková a dodala, že množství účastníků stouplo právě díky Avon Běhu, z přihlášených běžců bylo 80 procent žen a pouze 20 procent mužů.

Ruch, hudba, dospělí i děti ve sportovních dresech. Velké náměstí v Hradci Králové se mění ve sportovní plochu, kde se právě zahřívají nejmladší závodníci. Na rozcvičku Marka a Marka cvičí několik dětí, některé s úsměvem, jiné z donucení. "Běž, rozcvička je hodně důležitá," pobízí jedna maminka holčičku, která sice poslechne, ale přitom obrací oči v sloup. Do toho se chodí zaregistrovat dospělí.

"Závodu se už nemůžu dočkat, moc se těším, dnes mě sem poprvé vytáhnul přítel, tak snad mi neuteče," říká s úsměvem Aneta, která se chystá na hlavní noční závod, kde je povinnou výbavou čelovka.

Nejmladší účastníci právě vybíhají, některým pomáhají rodiče, jiní se snaží sami, i přesto, že se teprve nedávno naučili chodit.

Publikum je z dětí nadšené a nahlas fandí. Krátkou trať mají děti úspěšně za sebou a z mikrofonu se ozývá známý hlas. "Děti, vyhrály jste všichni, protože jste se zúčastnily a to je nejdůležitější," povzbuzuje dětské závodníky čestný host zdravotní pojišťovny 211 Chantal Poullain. "Je to krásná a milá bytost," povídají si dvě dámy, ke kterým právě přibíhají vnučky s pamětní medailí.

Nechyběl ani tým "Šneci v běhu", pravidelní účastníci všech sérií závodů, avšak dnes běželi v omezeném množství. "Ostatní jsou na závodě v Lednici nebo v Ústí nad Labem. Žádnou speciální přípravu nemáme, běháme pořád a rádi," říká před startem rodinného závodu běžec Zdeněk.

Druhou největší běžeckou událost v České republice (první je RunCzech) organizátoři připravovali rok dopředu. "Je to náročné, musíme mít několik povolení. Dnes zde pracuje 70 lidí. Město nezavíráme, ráno postavíme a po půlnoci máme vše uklizené," uvedla Pavla Obselková.

Akce se konala pod záštitou hejtmana Královéhradeckého kraje Jiřího Štěpána a europoslance Tomáše Zdechovského. "Ráda bych všechny příznivce sportu pozvala také na Cyklomaraton, který se bude konat na Všesportovním stadionu v Hradci Králové 2. června," ukončila organizátorka Pavla Obselková.