Tomu zatím neznámý vandal posprejoval dům nechutnými obrázky a výhrůžkami s hrubkami, což mnohé napovídá o autorovi. Případ vyšetřuje  policie.

Šokovaná rodina starosty Němce

Celá rodina třebechovického starosty je v šoku. A není čemu  se divit. „S takovým brutálním  útokem  jsem se od ledna 2001, kdy jsem nastoupil do funkce, ještě nesetkal.  Stalo se, že se po mně ohnal jeden „unavený" muž a vykopl dveře na radnici. Ale tohle je neskutečné.  Sice jsme škody částečně odstranili, ale fasády jsou nenávratně zničeny. Jednáme s pojišťovnou, co by se dalo udělat.  Neznám ceny fasád, ale zřejmě se bude jednat o statisíce korun," říká otřesený Jiří Němec.  Je si jistý, že tento čin přímo souvisí s jeho veřejnou funkcí. „Tento trestný čin je současně i brutálním útokem na celý městský úřad, radu a zastupitelstvo města. Já osobně totiž  nemohu o městě rozhodovat sám, vše schvaluje rada nebo zastupitelstvo. A to si zřejmě ten vandal vůbec neuvědomil," poznamenal Jiří Němec.

„Zbavíme se  tě, zmetku," našel starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil v anonymním dopise ve schránce. Novobydžovskému  starostovi pro změnu  vyhrožovali, když radnice řešila potíže s Romy, že mu vystřílí celou rodinu.  Ani smiřický  starosta Luboš Tuzar se nevyhnul mnoha slovním potyčkám s nepřizpůsobivými lidmi.

Starostové: Jsme „otloukánci"

I když mnozí starostové jsou ve funkci desítky let, ten chlumecký například čtrnáct let, novobydžovský dokonce osmnáct let, nevyhnou se urážkám a anonymním dopisům.

„Starostové jsou takoví „otloukánkové" a občas se stávají hromosvodem pro anonymní „hrdiny".  Při výhradách k mé práce se většinou ani nepodepíší. Je mi Jirky Němce z Třebechovic pod Orebem velice líto, protože ho znám jako slušného člověka. Navíc si ten vandal snad ani neuvědomil, že opravy poničeného majetku  se mohou vyšplhat na desetitisíce korun," uvedl starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil.

Ironie z Bydžova: Lidé mne milují

„Také se mi stalo, že jsem ve schránce našel mnohokrát dopisy s nejrůznějšími výhrůžkami,"  řekl starosta  Miroslav Uchytil. Jak dodal, platí pro starosty  pořekadlo „Není člověk, který by se zalíbil lidem všem".

„Já to jednoduše neřeším. Ale také  mi několikrát, při eskalaci potíží s romskou komunitou, vyhrožovali, že mi vystřílejí rodinu. Také mi jedno chtěli ukrást auto, ale to si nejsem jistý, jestli to vůbec souviselo s mou funkcí. Je jasné, že mne lidé ve městě milují,"  říká s ironickou nadsázkou starosta Nového Bydžova Pavel Louda.

I smiřický starosta Luboš Tuzar potvrdil, že čelil různým slovním potyčkám s nepřizpůsobivými lidmi. Padly také nějaké urážky.

Je to zbabělost 
a podlost

Starosta Třebechovic Jiří Němec vydal prohlášení, v němž reagoval na poškození svého domu:
„V noci na sobotu 18. srpna poničil  neznámý pachatel fasádu našeho rodinného dvojdomku   barevnými hanlivými nápisy, vulgárními obrázky a vyhrůžkami. Vnikl na uzamčený dvůr a zahradu, poničil fasádu dvojdomku i z této strany a to včetně oken, balkonových dveří a závěsu proti hmyzu. Barvou poničil zámkovou dlažbu, schody na terasu, zahradní nábytek, zídku oddělující sousední pozemek, skleník a kurník na slepice a postříkal i ovocný strom. Naftou polil okna v části obývané mojí osmdesátiletou matkou a naftou postříkal i část fasády. Jsem přesvědčen, že tento čin přímo souvisí s mojí veřejnou funkcí. Jedná se o zbabělou a primitivní podlost morálního ztroskotance, který pravděpodobně neunesl nějaké rozhodnutí městského úřadu, který není schopen řešit problém z očí do očí, a který mě a mojí rodinu použil jako hromosvod své msty."

Mají starostové vše vydržet?

Poznámka Drahomíry Považanové:
Zřejmě každý  ze starostů  již někdy čelil urážkám a  některý z nich i brutalitě. Nyní se ze šoku pomalu vzpamatovává  třebechovický starosta Jiří Němec s rodinou. Neznámý vandal jim poničil fasády dvojdomku a na okna, kde žije jeho osmdesátiletá maminka,  použil i naftu.  Hrůza jen pomyslet, kdyby se  zatím neznámý pachatel rozhodl a škrtl sirkou.

Chlumecký starosta Miroslav Uchytil připomněl také další  případ, kdy jednomu z jeho kolegů žena „vychrstla" do obličeje močůvku. Nešťastník musel vyhledat lékaře a nechat si vyšetřit  oči, protože močůvka je velice  nebezpečná. Alespoň pro oči. Soud prý tehdy konstatoval, že starosta prostě musí něco vydržet. Svérázný názor…

Asi málokdo, kdo na zdi zanechává sprosťárny nejhrubšího zrna a gramatika mu také zřejmě moc neříká, ví že rozhodování radnic není jen a jen dílem starosty. Podílejí se na nich  všichni členové rady nebo zastupitelstva. Ale to asi  vandal v Třebechovicích pod Orebem nevěděl, možná, to ani vědět nechtěl.

A že by starostové měli vše vydržet? Podle mne nesmysl!