Dobové ležení, ukázky zbraní, vozidel, dechová hudba, laserová střelnice, skákací hrad, modely letadel, spousta stánků a všemu vévodil tank T – 34. Tak vypadaly páteční oslavy 70. výročí osvobození republiky na královéhradeckém náměstí Osvoboditelů.

Během dne se na pódiu vystřídaly různé kapely, skupiny i zpěvák Martin Maxa. Nechyběla ani ruská taneční skupina a duet. Výročí osvobození připomněl také pietní akt.

Nástroje na operaci, odvšivení, háky, kleště na štípání kostí, retraktory na roztahování, skalpely či injekční stříkačky si mohli návštěvníci také prohlédnout na vlastní oči.

Na travnatém náměstí nechyběla ani ruská polní nemocnice z Trutnova. Svou velikostí a vybavením dokázala ošetřit celou divizi vojáků, tedy více než deset tisíc lidí.

„Na samotném bojišti byly sestry, které dělaly nejnutnější práce při záchraně raněného. Pan doktor měl nanejvýš brašničku s nejdůležitějšími věcmi na zastavení krvácení. Vojáci se pak třídili podle závažnosti zranění a posílali se dál. Do osmi hodin měli šanci na přežití," vysvětlila Dana Vítová z ruské polní nemocnice.

Českému svazu bojovníků za svobodu, který akci pořádal, vyšlo také počasí. Oslavy tak přilákaly stovky lidí.

„Vzal jsem sebou syna, aby se podíval na tank, zbraně a trošku si zadováděl na skákacím hradu. Zajímavé věci tu jsou ale i pro dospělé. Mám rád zbraně a historii, takže volba na výlet na dnešní den byla jasná," svěřil se Petr Novotný z Chlumce nad Cidlinou.

Za války zahynuly statisíce Čechoslováků. Většina v koncentračních táborech
Československo ztratilo v 2. světové válce více než 360 000 občanů, což se blíží číslu padlých občanů USA 418 000.
Občanů Sovětského svazu zahynulo 23 milionů., Číňanů 10 milionů, Poláků téměř 6 milionů a Jugoslávců 1 milion.
Po Sovětech, Polácích, Jugoslávcích a Francouzech jsme byly pátým nejvíce demograficky zdecimovaným národem. V koncentračních táborech zahynulo 195 000 lidí občanů Československa.
Královéhradecký kraj osvobodila Rudá armáda 9. a 10. května 1945. Vyrvání republiky ze spáru Německa se účastnilo téměř dva miliony sovětských vojáků a desítky tisíc Čechoslováků, Rumunů a Poláků.