Smuteční řeč v Obřadní síni v hradeckých Kuklenách pronesl náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Pojar a poté diplomatova o dva roky starší sestra Hana Kubíčková. „Ivo Žďárek zemřel při zbabělém teroristickém útoku, který je neomluvitelný,“ řekl mimojiné v zaplněném sálu Pojar.

„Brácho, měj se, my to tu bez tebe nějak musíme zvládnout,“ loučila se se sourozencem Kubíčková.


Sestra velvyslance: Ivo o riziku věděl

Hradec Králové - Spolehlivý profesionál. Tak líčí velvyslance Iva Žďárka jeho rodina i východočeští politici, kteří se s ním v zahraničí setkali. Diplomat, který zahynul v sobotu při bombovém atentátu v Pákistánu, si podle jeho sestry rizika pobytu v zemi dobře uvědomoval.

„Je to pro nás všechny velmi těžké. Máme informace, že by během pondělního odpoledne, nebo večera mělo být jeho tělo dopraveno zpět do České republiky,“ řekla Deníku Hana Kubíčková, velvyslancova o dva roky starší sestra, která žije v Hradci Králové.

Žďárek pocházel z Trutnova. Jeho nynější starosta Ivan Adamec se s diplomatem setkal jako senátor při své návštěvě Vietnamu, kde právě před Pákistánem působil.
„Předtím jsem ho neznal. S radostí jsme si ale v té dálce sdělili, že jsme oba z Trutnova,“ popsal v pondělí setkání Čechů v exotické zemi Ivan Adamec.

Na jihovýchodě Asie se se sedmačtyřicetiletým velvyslancem setkal i poslanec a bývalý zastupitel obce Mladé Buky na Trutnovsku Robin Böhnisch.
„Bylo to v dubnu tohoto roku při Vietnam Expo 2008. V té době to pro něj nebylo jednoduché, různými místy byl totiž zrovna podezírán z korupce. On ale působil velmi dobře, jako profesionál. Patřil mezi špičku našich kariérních diplomatů,“ sdělil redakci Böhnisch. Nepřímo tak připomněl mimo jiné i to, že velvyslanec nedostal své místo za zásluhy.

Žďárkovu úspěšnou kariéru jeho sestra komentovala krátce, pouze třemi slovy. „Byl prostě dobrý.“ O nebezpečí, které práce v Pákistánu ve srovnání s Vietnamem přináší, prý s bratrem nikdy nediskutovali.

Sedmačtyřicetiletý velvyslanec zahynul v sobotu v podvečer v pákistánském městě Islámábád při bombovém útoku teroristů, kteří před hotelem Mariott odpálili nákladní automobil naložený více jak šesti sty kilogramy výbušniny. V hotelu Ivo Žďárek bydlel od počátku svého pobytu v zemi. Kromě něj zahynulo v troskách a ohni, který budovu zachvátil, celkem dvaapadesát lidí.