Před rokem provázely volbu vedení města dvouměsíční tahanice. V komunálních volbách se nejlépe vedlo ČSSD. Hanu Orgoníkovou chtělo před rokem za primátorku 16 zastupitelů. Zdeněk Fink z Hradeckého demokratického klubu od hradeckých zastupitelů získal 20 hlasů.

Náměstkem pro majetek a městské organizace se stal Martin Soukup (ODS), náměstkem pro rozvoj, investice a dotace Jindřich Vedlich z TOP 09 (25 hlasů). Náměstkem pro školství, sociální věci a zdravotnictví se loni stal Leoš Kučera z DvHK.

Leoš Kučera však ze svého místa odstoupil kvůli nesrovnalostem v kině Centrál, které léta vedl. Před několika týdny ho vystřídala Aneta Maclová ze stejného politického uskupení. Náměstkem pro kulturu, sport a cestovní ruch se stal Josef Krofta (VPM). Za uplynulý rok se ve městě stalo mnohé, na světlo světa vypluly některé průšvihy, něco se zase povedlo. primátor Zdeněk Fink hodnotí působení nového vedení města střízlivě, pozitivně hledí spíše do budoucna.

Uběhl rok vašeho působení ve vedení magistrátu, je něco, na co byste byl vyloženě pyšný?
Pyšný ne, pýcha přece předchází pád. Něco se povedlo, žádný grandiózní úspěch ale nevidím. Jsem rád, že se trochu přivřely nůžky mezi městem, obyvateli, návštěvníky a firmou provozující parkování. Myslím, že do budoucna to bude ještě lepší. Zavedli jsme ememesky upozorňující na viditelné nedostatky ve městě. Lidé chodí na má primátorská odpoledne, a pokud mohu, tak se snažím pomoci. Někdy je to překvapivě snadné, ale s některými zdánlivě jednoduchými problémy se nedá pohnout. Náměstí Svobody už nám nehyzdí dehonestující socha starosty Ulricha. Velikou radost mám z obou částí zrekonstruovaných jižních teras . Jsou nádherné. Dříve jsem chodil spíše jen do Klicperova divadla, nyní navštěvuji více i Filharmonii a Drak, všechny tři soubory předvádějí velké věci. Mám také radost z pěkné návštěvnosti na sportovních utkáních, zejména na Gambrinus lize a Hradeckých lvicích. Perfektně reprezentují město zejména pěvecké sbory a mladí tanečníci. Moc mne těší pohled na Habrmanovu a Bezručovu základní školu.

Co se nepovedlo a nešlo podle vašich představ?
To, co nešlo, znají všichni z médií. Spolupráce s firmou provozující zimní stadion, nešetřilo se v Leteckých službách. S firmou ISP se nepovedlo domluvit 15, ale jen 10 minut tolerance stání automobilů, mrzí mne moc tmavá mračna nad artkinem Centrál. To, co také nešlo a ani nepůjde narovnat, je rozpočtové určení daní pro jednotlivá města a obce, na kterém je Hradec hodně bit. My dostáváme na počet obyvatel 94 tisíc přibližně 900 milionů korun a Plzeň na 164 tisíc tři miliardy. Nedaří se nám vynutit si na státu financování jižní a severní tangenty, které by vyhnaly kamiony z centra města. Není zcela v pořádku ani fungování magistrátu vůči občanům.

Jaké nás čekají projekty v roce 2012, co bude v ulicích nového?
Doufám, že se nebude dít nic špatného, dokončí se areál Bavlna, Centrum celoživotního vzdělávání, měl by se začít stavět nový fotbalový stadion, začneme rekonstruovat veřejné a signalizační osvětlení, budeme pokračovat rekonstrukcí hradeb v severní části.

Vaše profese lékaře se od primátorování trochu liší. Co vás nejvíce překvapilo, co bylo nejtěžší se naučit, co vaše rodina, nese tuto změnu dobře, jste nyní ve větším povědomí veřejnosti?
Nejtěžší je to, že věci nejdou rychle a uvážlivě rozhodnout. Překvapený jsem moc nebyl, jsem už dlouho v zastupitelstvu města. Rodina je už jen manželka, s tou se občas vidím, a návštěvy dětí a vnoučat. Nejhorší je , že mám strašně málo času na věci, které mám rád, a to je kolo, knížky a vaření.

Měl jste za ten rok někdy chuť se svou novou funkcí skončit?
Skončit s primátorováním ? Každý den několikrát.

Vzpomenete si naopak na okamžiky, kdy jste si řekl… ano stojí to za to?
Že to stojí za to ? Každý den několikrát.

Co úsměvné historky, jsou nějaké?
Každou chvíli , naposledy to bylo nyní o víkendu v Lukavici v hospodě na zabijačce, kde mne někdo představil jako primátora z Hradce, a když jsem odjížděl, tak se ke mně přitočil hospodský a povídá. Jste fakt to, co říkali ? Říkám ano a on povídá, to je divný; připadáte mi jako normální chlapík.

Jak jste na tom se soukromím, není ho nyní o trochu méně? Nemusíte v restauraci, na ulici, v obchodě řešit s občany jejich problémy? Jak to nesete?
Měl jsem hodně známých i jako lékař a Hradečák, a tak se v tomhle ohledu mnoho nezměnilo. Občas vás někdo osloví, to se mi ale stávalo i dříve v minulosti.

Ztratil jste díky novému postu některé ze svých přátel nebo naopak poznal přátele nové?
Určitě se výrazně rozšířilo spektrum mých známých a možná i o několik přátel, ztráty, myslím, že nejsou.