Dohoda mezi vedením kraje a zdravotními sestrami v jím zřizovaných nemocnicích byla na spadnutí. Kraj jim ve čtvrtek představil návrh, který odpovídal požadavkům, jež večer před tím odboráři naznačovali. Přesto dohoda zkrachovala a sestry dál hrozí stávkou.

Sestry, které ve zdejších akciových nemocnicích berou nejnižší mzdy v republice, požadovaly od kraje navýšení o 3000 korun měsíčně. Pak se nechaly slyšet, že by byly „ochotné diskutovat o 1500, kdyby ovšem začaly být vypláceny už od srpna“.

Kraj na to přistoupil. A odboráři přesto odpověděli „ne“.

I s navýšením od zdravotních pojišťoven by sestry přitom měly téměř o pět tisíc korun vyšší plat než v prosinci 2008 a propad jejich mezd za zdravotníky z jiných krajů by se snížil z 6000 na zhruba tři až čtyři tisíce korun. Kraj se navíc zavázal, že do roku 2012 jim platy dorovná úplně.

„Já jsem neříkala, že bychom na to přistoupili. Já jsem jen řekla, že bychom o tom byli ochotní diskutovat. Jenže kolegové ze základních organizací odborů v nemocnicích s tím nakonec nesouhlasili,“ vysvětlovala včera odborářka Iva Řezníčková.

Pikatní je ovšem její obajsnění, proč sestrám nestačí navýšení mezd o 5000 korun během jediného roku. „My požadujeme navýšit o 5000 průměrnou mzdu. A ta se přece vždy počítá nikoliv srovnáním dvou měsíců (prosinec 2008 – prosinec 2009), ale započítáním každého měsíce celého kalendářního roku. A ta pak nebude činit vzhledem k nízkým platům zpočátku roku slibovaných 25 tisíc korun, ale jen 22 500,“ sdělila Řezníčková.

Další kolo jednání na krajském úřadě je naplánováno na úterý. Hejtman Lubomír Franc věří, že se na něm obě strany dohodnou. „Žádné další ústupky nechystáme. Pokusíme se ale náš návrh, který pokládáme za solidní, více vysvětlit, stejně jako jsme to udělali v dopise všem zdravotním sestrám v našich nemocnicích,“ dodal Franc.

Sestry v nemocnicích kraje v prosinci 2008 braly v průměru necelých 20 tisíc. Jejich kolegyně v rozpočtových zařízeních, která se řídí platovými tabulkami, mají až o šest tisíc víc.