„Pro nás praktické lékaře jakékoliv vybírání poplatků, kterému se tak vehementně brání nyní lékárníci, znamená jen obrovské zatížení administrativními povinnostmi. Návrh nepovažuji za reformu, ale za neefektivní krok, který přinese jen starosti. Problémy, s kterými si stát neví rady, přehazuje jen na lékaře a na pacienty. Naše sdružení lékařů navrhovalo zvýšení kapitačních plateb pojišťoven z 36 na 50 korun,“ říká praktický lékař profesor Pavel Kuna.

Jak dodává, většina starších pacientů léky nutně potřebuje. Stejný názor má Leoš Petr, který ordinuje v Dobřenicích a v hradeckém domově důchodců. „Jako praktičtí lékaři jsme v prvním a neustálém kontaktu s pacienty. Navrhované poplatky nám nepomohou a jen rozeštvou doktory a jejich pacienty. Platit by se mohlo v nemocnici či u specialistů. Co se týká plateb za recept, to nechávám na zvážení lidí, kteří o tom rozhodují. Je sice pravda, že s léky se plýtvá, ale více je těch, kteří je skutečně potřebují. A ti budou potrestáni,“ tvrdí doktor Petr.

Nové poplatky se nejvíce dotknou starších lidí. „Nás jako důchodce zdražování položí. Nejvíce léků totiž potřebujeme my. Důchody nejsou ale tak velké, abychom si to mohli dovolit. Jsem rozhodně proti navrhovanému zpoplatnění,“ říká důrazně Anna Vlčková, která právě opouštěla budovu Polikliniky II. „Lidé by si měli platit v nemocnicích stravu. Doma by přeci také jedli. Zpoplatnění 50 nebo 60 korunami se mělo zavést už dříve,“ tvrdí Oldřich Středa, který byl u lékaře také na Poliklinice II.


S přispěním Jana Prušky