Domácnosti v Královéhradeckém kraji zaplatí příští rok za vodu, teplo, elektřinu a plyn v součtu o stovky až tisíce korun více než letos. V Hradci Králové a v Jičíně se zvedne nájemné v bytech. Naopak zdražovat nebude svoz odpadu, poplatky za psy a veřejná doprava. Měnit se nebude daň z nemovitostí.
Zdražení vodného a stočného zhruba o pět procent od ledna ohlásily například vodárny v Hradci Králové, Náchodě, Trutnově a Jičíně. Čtyřčlenná domácnost v kraji zaplatí příští rok za vodu zhruba o 300 až 600 korun více.

Na Královéhradecku cena vodného a stočného stoupne o 5,4 procenta na 71,40 koruny za metr krychlový vody. K tomu odběratelé platí pevný roční plat v řádu stokorun, takže u některých domácností na Hradecku se bude cena metru krychlového vody blížit 80 korunám. VAK Trutnov zdraží v průměru o 4,9 procenta na 54,69 koruny. Na Náchodsku zdraží metr krychlový na 60 a na Jičínsku na 69,74 koruny.

Na vyšší výdaje se budou muset připravit lidé v bytech s regulovanými nájmy v Hradci Králové a v Jičíně. V Hradci bude nárůst nájemného v městských bytech podle lokality a kvality bytu na 65,82 až 77,81 koruny za metr čtvereční plochy bytu. Například za stometrový byt první kategorie v centru Hradce nájemníci v příštím roce měsíčně zaplatí 7781 korun, což je o 1096 korun více než nyní. V Jičíně nájemné v městských bytech od ledna vzroste z letošních 43 na 51,59 koruny za metr čtvereční.

Hradec Králové je jediným městem v kraji, které letos mohlo přistoupit k jednostrannému zvýšení nájemného. V ostatních městech kraje již postupná deregulace letos skončila. Nájemníci městských bytů v Trutnově, Náchodě a Rychnově nad Kněžnou tak budou od 1. ledna platit stejné sumy jako letos. V Hradci Králové by měla deregulace skončit v roce 2012.

Lidé zaplatí více i za dálkové teplo. Společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové, která v krajském městě dodává teplo do zhruba 24 000 domácností, zvýší od ledna cenu tepla o 2,8 procenta na 371,14 Kč za gigajoul. Účet za teplo domácnosti ve třípokojovém bytě při průměrné spotřebě 40 gigajoulů by tak měl příští rok vzrůst asi o 400 korun na 14 840 korun.

Platby za elektřinu podle Energetického regulačního úřadu příští rok domácnostem vzrostou o 4,6 procenta. Podniky zaplatí za energii o 5,2 procenta více.

U plynu musejí domácnosti v hradeckém kraji počítat s navýšením o 4,5 procenta. Rodina, která na plynu jen vaří, bude platit o 14 korun měsíčně víc. Domácnostem v rodinném domě se platby zvýší asi o 135 korun měsíčně, řekl mluvčí Východočeské plynárenské Luboš Falhaur. (čtk)