Arktické teploty, asi nejsledovanější záležitost posledních dnů, zasáhly také svět sportu. Nejen toho profesionálního, ale také amatérského.

„Mluvíme o extrémních teplotách, které padají až například k minus dvaceti,“ vysvětluje Jiří Neumann, lékař prvoligových fotbalistů FC Hradec Králové. „Je třeba přečkat těch pár dnů. Omezil bych zátěž a hledal jiné možnosti, než je sportování venku. Máme přece haly, tělocvičny, bazény…“

Na rizika spojená s nízkými teplotami mysleli i pořadatelé některých víkendových akcí. Například jedna z lyžařských škol, jež pořádá své kurzy ve Zdobnici, zrušila zájezd už v pátek, kdy v tomto středisku v Orlických horách spadla teplota až na minus 23 stupňů Celsia.

V sobotu a v neděli se také nehrály některé předem naplánované přípravné fotbalové zápasy. Důkaz? Kuklenská Olympia zrušila duely mužů i dorostu. „Je to kvůli nepřízni počasí,“ vysvětlil klub na své internetové stránce.

Důvod je zřejmý, obavy o zdraví sportovců. Dalším vysvětlením je také, že v takových podmínkách nemůže hráč podat optimální výkon, příprava tudíž mírně ztrácí smysl. „Sprinter v minus patnácti nikdy nezaběhne stovku pod deset,“ glosuje Jiří Neumann. Ještě horší důsledky by pak přetížení v mrazu mělo pro lidi, kteří mají potíže s dýcháním nebo se srdcem. „Nemocní lidé jsou logicky úplně odlišný případ. Ty může taková aktivita opravdu vážně ohrozit,“ vysvětluje lékař.

Profesionální sportovci úlevy neznají, jejich organismus je odolný. I když pravidla například v běhu na lyžích říkají, že pokud klesne mráz pod minus 18 stupňů, závody se ruší. „Dětičky samozřejmě v takové zimě ven nepůjdou. Ani ve školce je učitelky neberou na procházku, když spadne teplota pod minus osm,“ připomíná Jiří Neumann.

Lékař hradeckých fotbalistů upozorňuje na rizika, především však razí cestu individuálního a přemýšlivého přístupu. „Musíme to řešit s rozumem,“ tvrdí. Hodina bruslení na rybníku nebo lyžování podle něj dětem neuškodí, zkrátka jen nemohou venku strávit celý den. „Je jasné, že by pak byly v pondělí nemocné,“ vysvětluje Jiří Neumann. „Občas jsme papežštější než papež. O víkendu jsme si s dětmi zahráli hodinku hokej, bohatě nám to stačilo a bylo to krásné.“

Co je extrém? Na kole v minus 50

Co že je sport v extrémních podmínkách? Zeptejte se Jana Kopky, cyklisty z Jablonce, který má za sebou nejdrsnější závody. Na Aljašce šlapal v minus 50 stupních, v Austrálii v plus 60. „Mráz je příjemnější, na něj se můžu připravit,“ říká muž, jenž klání mrazivé zvané Iditarod absolvoval dvakrát. Nejen teploty jsou na Aljašce zrádné – k nim je nutné přidat nebezpečná zvířata a skutečnost, že se jede vlastně do neznáma. Účastníci mají určené místo startu a cíle, jak vzdálenost překonají, je na nich. Na konci pouze zavolají organizátorům, že dorazili. „Je to o poznání sebe samého,“ říká Kopka. „Každý se snaží o nejlepší čas. Ale pro mě je hlavní dobrodružství.“