Již příští týden začnou úřady práce přijímat první žádosti firem, aby se mohly zapojit do tzv. českého kurzarbeitu. Částečně podle německého vzoru by firmy mohly svým zaměstnancům, kterým kvůli krizi nezajistí práci na plný úvazek, dopřát v první fázi na půl roku další vzdělávání, jenž by hradil stát.

„Není to úplná novinka, protože se začátkem krize jsme již podobný program vzdělávání nabízeli. Ten nynější bude převážně hrazen z fondů Evropské unie. O zájmu firem ale nechci zatím spekulovat, uvidíme  po prvních žádostech," uvedl ředitel  krajské pobočky Úřadu práce v Hradci Králové Martin Horák.

Pravdou zůstává, že odborníci na pracovní právo nejsou novým systémem zrovna nadšeni. Školení a další vzdělávání podle nich firmám sice dává šanci snížit náklady firmy, ale zakázky jim to nepřinese. „Nezaměstnanost na Hradecku v srpnu opět vzrostla, dosahuje sedmi procent a s koncem roku se tradičně bude spíš zhoršovat. Nejsme na tom zrovna nejlépe a uvažovali jsme, že rozdáme nějaké výpovědi. Teď zkusíme, jestli uspějeme na úřadu práce. Budeme mít na druhé straně čas nabízet naše zboží a zkoušet další trhy. Nikdo se nechlubí tím, že právě jeho firma se potápí," řekl jeden z manažerů firmy na Hradecka.

„Jsem bez práce téměř rok. S věkem blízko k šedesátce vím, že ji těžko seženu. Kdyby se úřady zajímaly právě o nás, možná by to bylo lepší, než vymýšlet novinky mnohdy zbytečné," zlobí se Jiří Procházka z Hradce.

Jak se nový systém osvědčí, to ukáže až čas. Trochu drahý: v první fázi má projekt stát 400 milionů korun.