Celorepubliková akce se uskutečnila na přechodech v ulici Jana Masaryka, která je jednou z nejfrekventovanějších ulic metropole.
„Slogan preventivní akce Zebra se za tebe nerozhlédne má upozornit chodce na skutečnost, že vstoupit do vozovky bez rozhlédnutí je hazardem s vlastním zdravím a životem,“ uvedla tisková mluvčí hradecké policie Anna Pešavová.

„Je pravdou, že občas se člověk bojí přejít přes cestu. Hlavně pokud to je více proudá silnice. Tam totiž nikdy nevíte, když jeden řidič zastaví, jestli i ten v druhém pruhu vám dá přednost,“ uvedla Renata Dubská, s níž policisté u přechodu hovořili.

Především však zastavovali děti, aby si ověřili, zda vědí, jak správně silnici přejít, popřípadě je postup naučili. Dospělým se naopak snažili vyvrátit mýtus o absolutní přednosti chodců. „Lidé by si měli uvědomit, že než přejdou silnici, je nutné se řádně rozhlédnout na obě strany a rozhodně také navázat oční kontakt s řidičem. Teprve, když auto zastaví, mohou do vozovky vstoupit,“ upřesnil správný postup Ondřej Šimůnek, jeden z dopravních policistů, kteří se akce účastnili.