Na detailnější hodnocení využívání bezplatného spoje, který obsluhuje elektrobus, je podle hradecké radnice ještě brzy.

„Provoz Zelené linky má za sebou dva měsíce testovacího režimu, což je doba, kdy tento záměr lze částečně hodnotit, ale na případné úpravy nebo změny provozu je ještě brzy,“ uvedl mluvčí magistrátu Petr Vinklář.

Přesto je pravděpodobné, že spoj, který třikrát za hodinu obkrouží Velké náměstí a jeho okolí, v budoucnu dozná úprav jak změnou zastávek, tak pozměněním časových intervalů jednotlivých spojení. Alespoň tak zní časté podněty a přání samotných obyvatel krajského města.

Na facebookových stránkách Hradeckého deníku uvedl například snahy o diskuze s hradeckou radnici v souvislosti s úpravou Zelené linky zástupce Komise místní samosprávy Střed města Ondřej Vrabec.

„Komise místní samosprávy Střed města již na toto téma jednala s náměstkem Jindřichem Vedlichem a náměstkyní Romanou Liškovou. Na základě podnětů od občanů jsme městu doporučili brzké vyhodnocení dosavadního provozu této linky a úpravy trasy i jízdního řádu,“ uvedl Vrabec s tím, že při jednáních padl návrh trasu linky vést například přes Terminál hromadné dopravy místo ulice Střelecká. Změn by podle předběžných poznatků mohl doznat i samotný jízdní řád z hlediska časových intervalů.

Podle komise stojí za zvážení zavedení Zelené linky především v časnějších ranních hodinách, aby ji mohli využívat i lidé při cestě do práce v centru krajského města a okolí Velkého náměstí. V současné době elektrobus startuje svou okružní jízdu v devět hodin ráno.

„Další podněty pak obsahují i návrh na zřízení podobné linky do Fakultní nemocnice,“ dodal Vrabec.

Zázrak to není, ale povědomí roste

Elektrobus Zelené linky, který od začátků září pravidelně startuje a končí na hradeckém Velkém náměstí, kde kvůli tomu byla zřízena nová zastávka MHD, zájem zatím budí spíše skromný. Přesto podle hradecké radnice si Hradečané cestu k bezplatné a ekologicky šetrnější lince MHD pomalu nacházejí.

„Povědomí o lince a počet cestujících postupně roste, průměrně ve voze jezdí do deseti osob, někdy více. Podle postřehů řidičů jezdí vyšší počet cestujících mezi 11. a 12. hodinou a pak po 15. hodině,“ řekl mluvčí magistrátu Petr Vinklář a dodatkem, že podle dosavadních odhadů si zhruba polovina cestujících již cestu hradeckou Zelenou linkou plánuje.

V adventní čas pojede i o víkendu

V prosinci plánuje hradecká radnice a dopravní podnik provoz bezplatné linky MHD i o víkendech během adventních svátků.

Harmonogram předvánočních spojů má být stejný jako ve všední dny. V předvánočním období bude linka sloužit o víkendech do 23. prosince. Poté do konce letošního roku jen opět jako v současné době - pouze ve všední dny.