Po dvaceti letech diskusí se konečně pohnuly ledy. Alespoň v případě nové cyklostezky mezi Hradcem Králové a Pardubicemi, která by se měla jmenovat „Stezka mechu a perníku“. Na příští týden je totiž svolána schůzka zástupců obou měst, kde podepíší smlouvu o záměru stavby stezky.

Předběžně se počítá s tím, že stavba nové třiadvacet kilometrů dlouhé cyklostezky by měla stát 130 až 140 milionů korun. „Jsou to zatím opravdu jen předběžně odhadnuté náklady. Předpokládáme, že se sníží, až vyhlásíme výběrové řízení na firmu, která stavbu zajistí,“ řekl Deníku náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich. „Pokud se týká restartu projektu, oprášení projektové dokumentace, budeme zatím potřebovat zhruba 350 tisíc korun,“ uvedl náměstek pardubické primátorky Martin Bílek.

Jak dodal Vedlich, zatím obě města finanční prostředky na cyklostezku nemají. Ale počítají s tím, že by o dotaci společně obě města požádala Státní fond dopravní infrastruktury.

A co známá rivalita mezi Hradcem a Pardubicemi? „V žádném případě mezi námi rivalita neexistuje. Máme výbornou spolupráci s náměstkem pardubické primátorky Martinem Bílkem. A ostatně za vše hovoří i fakt, že se obě města budou nyní v první fázi podílet na financování projektové dokumentace,“ uvedl Vedlich.

Podle jeho slov se budou snažit, aby „Stezka mechu a perníku“ se cyklistům otevřela co nejdříve. „První fáze je právě zmiňovaná projektová dokumentace, abychom mohli podat žádost o územní řízení. Zatím bych ale jen nerad spekuloval o přesném termínu, kdy bude stezka hotová. Celá stavba je totiž rozdělena na několik etap. Pardubice ji mají již hotovou až do obce Ráby, Hradec chce zase v co nejkratším termínu začít budovat stezku do Vysoké,“ doplnil Vedlich.

Jak uvedl, problémy s pozemky mají například v Bukovině, ale prý již hledají náhradní řešení.

V Hradci Králové se trasa stezky, jejíž návrh je hotový již od roku 2009, napojí na stezku u hradecké fakultní nemocnice a přes Třebeš povede po břehu Labe ke Kunětické hoře. Z Pardubic pak cyklisté pojedou přes Ráby, Němčice, Dříteč a Vysokou nad Labem do Hradce Králové.

(pov)