Byl pátek, půl desáté dopoledne. Kdo jel po okruhu směrem od Lipek k nemocnici, měl smůlu. Na nějakých sedm osm minut se musel zastavit, na semaforu u odbočky na Hradubickou totiž nezvykle dlouho svítila červená.

U sloupku, na němž je zařízení ovládající světla, stál policista a s ním další dva muži. Muž v uniformě co chvíli koukl na hodinky a počítal auta. Jeho dva pomocníci cosi sledovali na zařízení.

Důvod? I tak se Hradec chystal na návštěvu prezidenta Miloše Zemana, jenž do východočeské metropole dorazí už v úterý. On a jeho doprovod totiž nesmí kvůli bezpečnostním pravidlům při jízdě městem zastavit.

„Zkoušeli jsme plynulost trasy kvůli příjezdu prezidenta. Semafory se budou řídit ručně, aby jeho kolona mohla plynule projet městem," vysvětlil Jakub Dušek 
z technických služeb. Právě on má na starost semafory.

Prezident Zeman stráví 
v kraji tři dny, v Hradci bude celé úterý a ve středu dopoledne. Přípravy na návštěvu hlavy státu se – samozřejmě – týkají také dopravy.

„S ohledem na dopravní situaci v Královéhradeckém kraji upozorňujeme řidiče, že může v těchto dnech dojít 
k dílčímu omezení dopravy, a to na nezbytně nutnou dobu," řekla Ivana Ježková, tisková mluvčí krajské policie.

Jinými slovy, Zemanova kolona bude mít přednost. „Prosíme všechny účastníky silničního provozu, aby tato krátkodobá omezení respektovali a řídili se pokyny policistů," dodala.

Žádné větší podrobnosti se však od policie nedozvíte, snad jen to, co je logické – tedy, že na přípravách spolupracují 
s prezidentským úřadem.

„Připravujeme se tak, aby po celou dobu návštěvy byl v kraji zajištěn pořádek a bezproblémový průběh setkání 
s veřejností," pronesla mluvčí.

Policisté neprozradí jasná pravidla, promluvil o nich však Ladislav Pokorný, řidič bývalého hejtmana Pavla Bradíka, který zažil minulé prezidentské návštěvy.

„V koloně vždy jelo tak do osmi aut. Někdy nás také doprovázely policejní vozy. Museli jsme být ve střehu, protože jakmile prezident sedl do vozu, kolona se ihned rozjela –  bez ohledu na ostatní," popsal řidič.

Zeman v Hradci
Prezident Miloš Zeman stráví 
v kraji tři dny, v samotném Hradci bude přibližně den a půl. Co všechno zvládne?

Úterý
: Dopoledne dorazí na krajský úřad, po poledni bude diskutovat se studenty na univerzitě. Poté jej čeká oběd v golfovém klubu 
v Roudničce. Odpoledne návštěva katedrály a muzea, večer setkání s podnikateli a osobnostmi kraje v hotelu Tereziánský dvůr.

Středa:
Dopoledne návštěva firmy Petrof, poté odjezd do Holovous, Jičína a Náchoda. Večer návrat do Hradce, kde bude bydlet v Tereziánském dvoře.

Čtvrtek:
Odjezd do Broumova a večer konec návštěvy.