Rozhodlo o tom předsednictvo strany v čele s předsedou strany Martinem Bursíkem, které jednalo o řešení krize v noci z pátku na sobotu v Hradci Králové.

Rýsuje se dohoda i nová konference


Problémy uvnitř organizace nastaly, když se členům ani na druhý pokus nepodařilo zvolit kompletní krajskou radu. Předsednictvo strany poté pozastavilo organizaci činnost. Termín opatření v těchto dnech uplynul.

Jednu ze soupeřících skupin vede bývalý lídr v parlamentních volbách Stanislav Penc a Jiří Kulich, druhá je blízká bývalému vedení reprezentovaném Jaroslavem Čihákem.

Vedení strany se v Hradci rozhodlo požádat revizní komisi o prodloužení pozastavení činnosti krajské organizace do 30. června. Vyjednáváním pověřilo Jiřího Kulicha z Trutnova, který má zajistit dohodu obou stran.

„Do konce června by také měla být nová krajská konference, která zvolí krajskou radu a vedení,“ řekl Martin Bursík, který byl s průběhem vyjednávání očividně spokojen. „Došlo k podstatnému pozitvnímu posunu. Dvě skupiny, které soupeří o vliv, souhlasí s dohodou, že krajská rada bude sestavena ze zástupců všech 14 základních organizací kraje,“ řekl Bursík. Dodal, že strana také hledá lídra, který by byl schopným manažerem a dovedl zelené ke krajským volbám v příštím roce.

Spokojen odcházel i Stanislav Penc. „V krajské organizaci by měla být rovnováha, žádná ze skupin nemá mít převahu. Vnitřní spory nám jen škodí a odvádějí nás od práce.“

Hradeckou organizaci zastupoval 24letý Martin Hanousek. „Pozastavená činnost nemá vliv na fungování organizací zelených v regionu. Věřím, že k dohodě dojde, navržený model krajské rady je rozumný,“ uvažoval nahlas.

Pokud by však krajská konference do konce června ani potřetí nezvolila vedení, hrozí krajské organizaci rozpuštění.