Delegáti konference zvolili novou krajskou radu. Předsedou krajské organizace se stal lídr krajské kandidátky při loňských volbách do Poslanecké sněmovny Stanislav Penc (na snímku).

„Mísí se ve mně pocit únavy, ale zároveň uspokojení. Konečně se můžeme pustit do práce,“ řekl nám Jiří Kulich, který byl vyjednávačem mezi oběma znesvářenými tábory v rozhádané krajské organizaci. „Z mého pohledu to nabralo správný směr,“ doplnil.

Problémy uvnitř organizace nastaly, když se členům ani na druhý pokus nepodařilo zvolit kompletní krajskou radu. Hádky mezi oběma znesvářenými skupinami dokonce přiměly vedení Strany zelených k pozastavení činnosti krajské organizace. Spory se opakovaně snažil na místě řešit i předseda Martin Bursík.

 

Zeleným se dnes podařilo zažehnat spor v hradecké organizaci

Straně zelených (SZ) v Královéhradeckém kraji se na dnešní krajské konferenci v Jaroměři na Náchodsku podařilo zažehnat téměř půl roku trvající spor v krajské organizaci. Delegáti konference zvolili novou sedmičlennou krajskou radu, krajským předsedou se stal bývalý disident Stanislav Penc. Sdělila to místopředsedkyně SZ Dana Kuchtová.

"Dnešní jednání bylo tečkou za těmi různými názorovými výměnami a spory. Podařilo se dohodnout na kompromisu ke spokojenosti většiny členů," řekla po několikahodinovém jednání Kuchtová.

Nový předseda královéhradeckých zelených Penc řekl, že v nově zvolené krajské radě mají nyní zastoupení všechny místní organizace, které chtějí spolupracovat. "Nyní je nutné se zaměřit na práci v rámci kraje, chceme se podílet na řešení různých krajských problémů, připravit se na volby do krajského zastupitelstva a stranu více otevřít," řekl Penc, který byl ve sněmovních volbách lídrem kandidátky zelených v Královéhradeckém kraji. Do sněmovny se však poměrně těsně nedostal.

Ostré spory v krajské organizaci zelených začaly letos v lednu, kdy delegáti krajské konference zvolili novým krajským předsedou Miroslava Pavlíčka. Skupina kolem Pence tehdy na protest jednání opustila a tím zablokovala volby krajské rady. Situace se opakovala na mimořádně svolané březnové konferenci. Předsednictvo SZ v březnu kvůli sporům pozastavilo činnost krajské organizace, Jiří Kulich měl do konce dubna iniciovat jednání mezi frakcemi a návrh dohody. Ta se opět nezdařila, a proto vedení strany na začátku května prodloužilo termín pozastavení činnosti krajské organizace do konce června a uložilo členům, aby se pokusili najít dohodu. "Pozastavení činnosti hradecké krajské organizace skončilo volbou jejich nového vedení, nyní jejich fungování nic nebrání," řekla Kuchtová.