Na zbytek života do věznice se zvýšenou ostrahou poslal ve čtvrtek Krajský soud vHradci Králové bývalého zdravotníka Petra Zelenku zJihlavy.

Jednatřicetiletý Zelenka byl uznán vinným ze sedmi vražd a deseti pokusů vraždu pacientů vhavlíčkobrodské nemocnici, kterým od května do září 2006píchal neordinované dávky léku na ředění krve heparin.

„Společenská nebezpečnost Petra Zelenky je tak vysoká, že při absenci trestu smrti jsme neuvažovali ojiném trestu, než doživotním,“ konstatoval ve zdůvodnění rozsudku předseda senátu Jiří Vacek. Kromě toho musí poškozeným rodinám zaplatit asi 2,5milionukorun.

Nechtěl se odvolat

Zelenka přijal vynesení rozsudku bez větších emocí. Rozplakal se až ve chvíli, kdy se krátce radil se svým advokátem, zda se proti verdiktu odvolá.

„Chtěl to zabalit. Říkal, že to nemá cenu, ale nakonec sodvoláním souhlasil,“ uvedl otec Bohumil Zelenka po skončení procesu. Ten srozsudkem nesouhlasí.

„Neznám celou pravdu, soud jí nehledal,“ okomentoval verdikt Zelenka starší.

Obhájce Jan Herout se na místě odvolal. Rozsudek proto není pravomocný. Lhůtu na rozmyšlenou si ponechala istátní zástupkyně Lenka Faltusová izmocněnec několika poškozenýchrodin.

Poškozené rodiny jsou s trestem spokojeny

Rozsudek si přišlo poslechnout iněkolik zástupců poškozených rodin. Ti jsou většinou strestem spokojeni.

„Očekávali jsme, že padne doživotní trest. Nejsem zastáncem trestu smrti, takže vdaných možnostech je to adekvátní. Je to ale pouze první krok, protože se Zelenka odvolal. Bude to pokračovat dál,“ řekl svůj názor Jiří Tláskal, syn zavražděného Pavla Tláskala.

„Rozsudek je přiměřený a spravedlivý. Jako zadostiučinění se to brát nedá. Já nejsem mstivá a život mému manželovi to nevrátí,“ okomentovala rozsudek poškozená EvaNová.

Zelenka: Omlouvám se. Jejich smrt jsem si nepřál

Ještě před přerušením líčení, po obhájci Janu Heroutovi, dostal právo naposledy promluvit sám obžalovaný Petr Zelenka. Přinášíme jeho autentickou výpověď.

„Chci se všem rodinám a poškozeným omluvit, moc se omluvit. Nikdy jsem jim nechtěl ublížit, nikdy jsem si jejich smrt nepřál. Nikdy jsem neměl vúmyslu někoho zabíjet. Myslím si, že jsem svou práci dělal dobře do poslední chvíle. Sám nedokážu říci, proč to dopadlo, tak tragicky. Nevím, co se stalo, že jsem heparin začal podávat. Když jsem chtěl vyjádřit své pocity a lítost ve vazbě, bylo to potlačeno tím, co bylo vtisku isoudními znalci. Nebyl jsem schopen se kničemu vyjádřit, přístupem znalců jsem byl zrazen. Nevím, proč se to odehrálo a stalo. Neměl jsem nikdy potřebu ani vtom posledním půl roce chovat se vůči kolegům nadřazeně a jejich práci hanit. Oni sami to mohou posoudit nejlépe. Chci se ještě jednou opravdu omluvit těm, kteří jsou zde itěm, kteří tu nejsou. Někteří umřeli, někteří přežili, nevím, co bych ještě řekl. Vše jsem se snažil vysvětlit během hlavního líčení a při mém výslechu před soudem. Nebylo to lehké.“

Soudce po závěrečné řeči Zelenky hlavní líčení na hodinu přerušil.

Státní zástupkyně: dostatek důkazů pro vinu

Státní zástupkyně Lenka Faltusová na úvod své řeči konstatovala, že soud shromáždil dostatek důkazů na to, aby mohl rozhodnout ovině itrestu.

„Všechny skutky, tak jak jsou popsány vobžalobě zůstávají nezměněny,“ konstatovala dále Lenka Faltusová. Nyní se vyjadřuje kjednotlivým skutkům. Podle Faltusové je hlavním důkazem proti Zelenkovi jeho doznání a znalecké posudky zoboru soudního lékařství.

Státní zástupkyně Lenka Faltusová dále vzávěřečné řeči navrhla pro Petra Zelenku doživotní trest vězení a zařadit ho do věznice se zvýšenou ostrahou. Důvodem je vysoká společenská nebezpečnost Petra Zelenky, který se dopustil 17případů sériových vražd a pokusů oně.

„Tento případ nelze srovnat sjinými případy, které se kdy unás staly. Chtěl být pánem nad životem druhých a jeho zvlášť zavrženíhodné pohnutky musí soud vést ktomu, aby uvažoval odoživotním trestu. Vpřípadě, že bude na svobodě, mohl by činy znovu opakovat,“ konstatovala Faltusová.

Rozsudek si přišlo vyslechnout ina třináct rodinných příslušníků zřad poškozených. Vsoudní síni zabrali celou první řadu řadu. Proces vsoudní síni sledují idesítky novinářů.

Jak šel čas v heparinové kauze

V květnu 2006 primář oddělení ARO Nemocnice Havlíčkův Brod Pavel Longin začal pátrat po příčinách zvýšeného množství případů předávkování lékem heparin.

25. září 2006 primář informuje o vážných podezřeních ředitele nemocnice Josefa Pejchla, že na oddělení zdravotník Petr Zelenka vraždí pacienty.

26. září 2006 dostává Petr Zelenka výpověď. Jednalo se o vzájemnou dohodu.

16. října 2006 bylo podáno trestní oznámení na státní zastupitelství kvůli poškozování pacientů. Několik dní trvá, než se případu chopí policie.

1. listopadu 2006 nastupuje Zelenka do nemocnice v Jihlavě.

1. prosince 2006 zatýká policie Zelenku na pracovišti a obviní ho z osmi vražd pacientů a devíti pokusů.

5. prosince 2006 byl odvolán pro události v brodské nemocnici tehdejší ředitel Josef Pejchl.

7. prosince 2006 změnil Zelenka obhájce. Jeho otec tvrdil, že advokát Vítězslav Menšík, který mu byl přidělen ex offo, je hlásnou troubou policie. Případu se chopil Jan Herout z Jihlavy.

7. prosince 2006 přinesl Deník exkluzivní rozhovor s Milanem Tůmou, přítelem Petra Zelenky. Ten tvrdí, že se Zelenka přiznal k vraždám pod nátlakem.

V polovině ledna 2007 podal Herout trestní oznámení na policisty, kteří zatýkali Zelenku. Případ šetří Inspekce ministra vnitra.

V polovině ledna 2007 podal Ladislav Těšínský, lékař z pražského IKEMu, trestní oznámení na Pavla Longina, primáře ARO havlíčkobrodské nemocnice. Podle Těšínského mohl svými kroky zabránit některým vraždám. Policie případ šetří.

Na začátku února 2007 byl Zelenka převezen z Hradce Králové do vazební věznice v Brně na psychiatrické oddělení. Hrozilo, že spáchá sebevraždu.

13. února 2007 zastupitelé kraje Vysočina schválili dar příbuzným obětem heparinových úmrtí. Devět z nich dostalo 100 tisíc korun, osm pak 20 tisíc. Kraj je zřizovatelem Nemocnice Havlíčkův Brod.

26. února 2007 pitva odhalila, že jeden z pacientů patřících na seznam obětí, které se pokusil Zelenka zabít, nezemřel kvůli podání heparinu.

20. března 2007 Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo výsledky komise. Ta zjistila, že od roku 1999, kdy Zelenka na ARO pracoval, nastalo jedenáct podezřelých úmrtí na heparin. Ministerstvo podalo stejný počet trestních oznámení na neznámého pachatele.

Červen 2007 Policie v Nemocnici Havlíčkův Brod prověřuje již přes třicet podezřelých případů, kdy mohlo dojít k pochybení lékařů.

Červenec 2007 Petr Zelenka učinil první zpověď ke svému motivu.

26. října 2007 se obhájce Jan Herout a Petr Zelenka seznámili s vyšetřovacím spisem. Policie ukončila vyšetřování. Spis byl předán státnímu zastupitelství v Hradci Králové. Zelenka je obviněn ze sedmi vražd a deseti pokusů o vraždu.

V listopadu 2007 obhájce Herout podává návrh na překvalifikování čtyř případů z dokonané vraždy na pokus. Důvodem jsou pochybnosti ve znaleckém posudku o příčinné souvislosti s podáním heparinu a smrtí pacienta.

30. listopadu 2007 byla vypracována státním zastupitelstvím obžaloba na Petra Zelenku.

21. ledna 2008 začíná soudní proces v případu heparinových vražd.

21. února 2008 Krajský soud v Hradci Králové vynáší rozsudek nad Petrem Zelenkou.

(rm)

Všechny oběti Petra Zelenky a co o nich řekl

1. Milan Škoudlil (pokus o vraždu)

Co řekl Zelenka: Vzpomínám si na něj. Byl silnější, usmrtit jsem ho nechtěl, předpokládal jsem, že zemřít může. Podal jsem mu třikrát heparin. Zajímalo mě, jak bude účinkovat.

2. František Škvařil (dokonaná vražda)

Co řekl Zelenka: Pamatuji si ho, byl hubený. Dvakrát jsem dal heparin, necítil jsem žádné zábrany ani uspokojení.

3. Zdeněk Němec (pokus o vraždu)

Co řekl Zelenka: Nepamatuji si ho, jen jméno. Dvakrát heparin , důvod výběru jsem neměl.

4. Marie Henslová (dokonaná vražda)

Co řekl Zelenka: Pamatuji si ji i vizuálně, menší, silnější. Jedenkrát heparin, výběr byl náhodný. Poháněla mě nedostižitelnost, že mě nemohou odhalit.

5. Pavel Tláskal (dokonaná vražda)

Co řekl Zelenka: Nepamatuji si jej. Jedenkrát heparin, náhodný výběr.

6. Jaroslav Kohlmayer (dokonaná vražda, překvalifikováno zpokusu o vraždu)

Co řekl Zelenka: Pamatuji si jej, silnější. Zemřel tři týdny po heparinu. Dal jsem mu ho dvakrát.

7. Jiří Ruprecht (pokus o vraždu)

Co řekl Zelenka: Nepamatuji si jej. Jedenkrát heparin, projevy si nevybavuji.

8. Ivo Řípa (dokonaná vražda)

Co řekl Zelenka: Toho jsem se dopustil, ale pána si nevybavuji. Jedenkrát heparin, pocity nedotknutelnosti.

9. Miroslav Pajer (pokus vraždy)

Co řekl Zelenka: Pána si vybavuji, hubenější. Jedenkrát heparin.

10. Markéta Žáková (pokus vraždy)

Co řekl Zelenka: Vzpomínám si na ni, hubená, jedenkrát heparin.

11. Karel Hermann (pokus vraždy)

Co řekl Zelenka: Vizuálně si jej nevybavuji, komplikaci si také nevybavuji. Jedenkrát heparin, výběr náhodný.

12. Václav Nový (dokonaná vražda)

Co řekl Zelenka: Vizuálně si jej nepamatuji. Jedenkrát heparin, náhodný výběr. Zemřel dva až tři dny po podání heparinu.

13. Marie Šimůnková (dokonaná vražda)

Co řekl Zelenka: Silnější paní, dal jsem jí dvakrát heparin 25. srpna dopoledne kolem 13:00 až 14:00 hodin. Nevím, proč jsem to udělal. Ležela na lůžku číslo jedna, vrátila se ze sálu po tracheotomii v15:00 až 15:30 hodin. Zemřela kolem 17:30 hodin.

14. Věra Horáková (pokus vraždy)

Co řekl Zelenka: Pamatuji si ji, neměla vlasy. Lůžko číslo 2. Dvakrát heparin, výběr náhodný. Krvácení si nevybavuji, zemřela dva až tři dny po druhé dávce heparinu.

15. Marie Doležalová (pokus vraždy)

Co řekl Zelenka: Vizuálně si ji nevybavuji, ležela na lůžku číslo 4. Jedenkrát heparin, výběr náhodný.

16. Jaroslav Motl (pokus vraždy)

Co řekl Zelenka: Pamatuji si jej, ležel na lůžku číslo 6. Dvakrát heparin, zde Longin zjistil, že jsem podal heparin.

17. Marie Fialová (pokus vraždy, překvalifikováno zdokonané vraždy)

Co řekl Zelenka: Vizuálně si ji pamatuji. Jedenkrát heparin, výběr náhodný. Zemřela během mé poslední služby.

Heslová, Tláskal, Kohlmayer, Řípa - tyto případy obhájce Jan Herout navrhl překvalifikovat na pokusy o vraždu.

Škvařil, Nový a Šimůnková jsou údajně jisté vraždy.

Co ještě řekl Zelenka při výslechu:

O zatčení:

- Dva policisté mě bili. Nadávali mi do sráčů. Řvali na mě: Kolik lidí si chtěl zabít? Řekl jsem, že jsem nikoho nechtěl zabít.

O domovní prohlídce:

- Zabavili mi odborné knížky i 300 propouštěcích zpráv pacientů z nemocnice, které jsem sbíral pro své studijní účely. Byla to moje záliba, protože jsem se o to zajímal.

O pocitech při výslechu:

- Stále jsem opakoval, že nevím, proč se to stalo, že bych potřeboval nějaký provaz a šel se oběsit.

O policistech:

- Říkal jsem, že mi je to líto, ale oni stále opakovali, že jsem bezcitný vrah.

O pacientech:

- Nikdy jsem neztratil cit klidem. Dokázal jsem se vcítit do situace lidí i příbuzných a dokáži to i teď. Chápu jejich bolest.

O posudku na svou osobu:

_ Sposudkem se neztotožňuji, je neobjektivní. Všichni mě odsoudili za bestiálního vraha. Nikdy jsem se jako vrah necítil. Nikdy jsem nešel do práce stím, že někoho zabiji.

O heparinu:

- Potřeboval jsem účinnou akci, věděl jsem, že přijde lékař a rozdělí příkazy a bude se něco dít. Poslouchal jsem příkazy a to bylo pro mě největší potěšení a radost.

Seznam doživotně odsouzených:

Ondrej Gažik (53)

Kradl vrodinném domku, kde ho přistihl jeho majitel. Brutálně ho proto ubil sekerou.

Vladimír Herbrych (53)

Zavraždil vlastní matku. Ženu nejprve znásilnil a poté velmi brutálním způsobem zardousil.

Stanislav Lacko (50)

Bývalý boxer zavraždil sedmdesátiletou ženu, kterou odvlekl do sklepa a utloukl kladivem.

Dušan Kotlár (43)

Vraždil maskovaný kuklou vdomě spečovatelskou službou. Svázal jeho obyvatelku, do úst jí nacpal roubík, žena zemřela.

Ivan Lázok (51)

Ubodal nožem dívku (†17), kterou náhodně potkal. Musel podstoupit kastraci.

Pavel Peca (58)

Sekerou brutálně zavraždil bývalou manželku a dvě dcery. Devatenáctiletou Petru a čtrnáctiletou­Radku.

Bohumír Vacík (56)

Zavraždil tři členy vietnamské rodiny, od které si půjčil 28tisíc Kč. Žena byla vdevátém měsíci těhotenství, je vrahem čtyřlidí.

Jiří Šouta (51)

Při útěku zbudovy policie bodl kuchyňským nožem do hrudníku službukonajícího policistu.

Jan Uhljar (35)

Tříletého syna zabil sedmi ranami kladivem a 16ranami nožem. Manželku ubodal 50ranami kuchyňskýmnožem.

Martin Vlasák (33)

Kvůli dluhům, které měl zher automatů, zastřelil během jediné noci taxikáře a pracovníka benzinky. Pro 13tisíc.

Zdeněk Vocásek (47)

Dva muže umlátil kladivem, třetí naštěstí útok přežil. Jen ovlásek unikl vroce 1989šibenici. Požádal opropuštění zbasy.

Jaroslav Zezula (57)

Nožem ubodal dědečka, když mu ani po mučení neřekl, kde má peníze. Pak sekáčkem zavraždil pro 250Kč dalšího starce.

Vladimír Bayer (31)

Vrah sedmileté neteře! Ukryl ji do pytle a dal vkůlně do ledničky. Vedle pytle sdívkou našli kriminalisté mrtvéhopsa.

Oto Biederman (33)

Odsouzen za pět vražd případu takzvaného kolínského gangu. Nejznámější byla vražda vrátného vobchodním doměKrone.

Ludvík Černý (41)

Spáchal pět vražd, byl nejzákeřnější zgangu »orlických vrahů«, který oběti shazoval vsudech skyselinou do Orlické přehrady.

Jaroslav Hejna (25)

Ze zištných důvodů zákeřně a brutálně zavraždil tři své známé. Těla obětí a jejich věci zakopával vlese.

Jiří Kajínek (46)

Podle soudu zastřelil plzeňského podnikatele a jeho ochránce, kteří cestovali vosobním autě. Druhý osobní ochránce přežil.

Viktor Kalivoda (28)

Lesní vrah odsouzený za tři vraždy spáchané tří dnů vlese. UBrna zastřelil manžele, uKladna muže na procházce sepsem.

Dušan Kazda (33)

Zavraždil faráře (†78) zTřebenic na Litoměřicku, který ho vyrušil při loupení na faře– utloukl ho a věci kolem zapálil.

Juraj Kučerák (36)

Zabil sekerou při hádce svého strýce, kterého poté obral o350korun. Oměsíc později zavraždil další dvamuže.

Josef Kott (48)

Během 48hodin zastřelili spolu sMichaelem Kutílkem dva muže, jednoho postřelili a ubodali dvě 17leté stopařky.

Ivan Roubal (57)

Soukromému zemědělci soud prokázal pět vražd. Vraždil zásadně pro peníze. Oběti vázal do kozelce tak, aby se samy uškrtily.

J. Schottenhammel (42)

Vrah se sexuální deviací a sadistickými sklony. Zavraždil dívku (†20) a dvě ženy se zabít pokusil. Nad bezvládnými těly onanoval.

Miloslav Sláma (37)

Spáchal tři loupežné vraždy starých žen. Aodalší čtyři se pokusil. Nejstarší napadené bylo 94, nejmladší 67let.

Jaroslav Stodola (40)

Smanželkou Danou zavraždili osm starých a bezmocných lidí, které bili, svazovali a nakonec uškrtili kvůli penězům.

Miloslav Širůček (27)

Odsouzený za vyvraždění rodiny. Dvakrát střelil do hlavy bratra, potom střelil do hlavy otce a nakonec imatku.

Petr Zápotocký (42)

Zavraždil sousedku a zahrabal ji na skládku za vesnicí. Tělo se našlo až po dvou letech. Zápotocký tvrdil: Mrtvolu nikdy nenajdete.

Zhang Qui Liang (33)

Sekerkou zmasakroval tři vietnamské krajany vDěčíně. Zázrakem přežil kojenec, kterého tam po 120hodinách ohladu policisténašli.

Jaroslava Fabiánová (41)

Dva důchodce ubila kladivem, jako prostitutka otrávila léky »zákazníka« a čtvrtou oběť ubodala.

Miroslava Kukačková (79)

Nejstarší doživotní vězenkyně. VNěmecku odsouzena za objednání vraždy manžela. Pyká vČesku.

Dana Stodolová (36)

Smanželem Jaroslavem zavraždili osm bezmocných lidí, které bili, svazovali a nakonec uškrtili pro peníze.

Michael Kutílek (56)

Během 48hodin zastřelili spolu sJosefem Kottem dva muže, jednoho postřelili a ubodali dvě stopařky.

Jaroslav Steinbauer (35)

Uškrtil dvě dívky. Zprvní vraždy byl nejprve osvobozen pro nedostatek důkazů.

Petr Zelenka (31) (rozsudek není pravomocný)

Bývalý zdravotník na oddělení ARO havlíčkobrodské nemocnice. Lékem heparin na ředění krve zavraždil sedm pacientů a dalších deset se zavraždit pokusil.

ZE STRÁNEK HRADECKÉHO DENÍKU

(klikněte na název článku)

Bohumil Zelenka: Před vynesením rozsudku si zajdu promluvit s psychologem

Otec Bohuslav Zelenka hovoří se svým synem

Jihlava - Otec údajného heparinového vraha Petra Zelenky dostává vulgární dopisy. Odepisuje jen na ty pozitivní.

Otec Zelenky: Před rozsudkem půjdu k psychologovi

Bohumil Zelenka

Jihlava - Kauza heparinových vražd v havlíčkobrodské nemocnici otřásla osudy minimálně sedmnácti rodin. Trauma, které jim bylo bývalým zdravotníkem Petrem Zelenkou způsobeno, se dá jen těžko popsat.

Tento týden může soud uzavřít heparinové vraždy

Zelenkovy dopisy z vazby

Hradec Králové - Zdejší krajský soud bude tento týden pokračovat v mediálně mimořádně sledovaných hlavních líčeních.

Aktuálně: Zelenka starší napadl na chodbě soudu svědka

Vypjatá atmosféra provázela odpolední hlavní líčení s údajným heparinovým vrahem Petrem Zelenkou před Krajským soudem v Hradci Králové. Jeho otec Bohumil Zelenka (vlevo) slovně na chodbě soudu napadl jednoho ze svědků Slavomila Hubálka.

Hradec Králové - Vypjatá atmosféra provázela pondělní odpolední hlavní líčení súdajným heparinovým vrahem Petrem Zelenkou před Krajským soudem vHradci Králové. Jeho otec Bohumil Zelenka na chodbě soudu slovně napadl jednoho ze svědků Slavomila Hubálka. Ten byl soudem předvolán, přestože byl zcelého případu jako soudní znalec odvolán.

Zelenkovu omluvu poškození nepřijali

Před Krajským soudem v Hradci Králové vypovídali také hematologové Peter Salaj (vlevo) a Petr Cetkovský. Oba byli členy ministerské komise, která prověřovala podezřelá úmrtí v havlíčkobrodské nemocnici.

Hradec Králové - „Chci se vám omluvit za své jednání a následné zdravotní komplikace, které jsem vám způsobil v naší nemocnici. Nechtěl jsem vám ani vaší rodině nijak ublížit.“

Longin: Petra Zelenku měli pacienti rádi

Primář oddělení ARO nemocnice v Havlíčkově Brodě, který zjistil, že Zelenka píchá pacientům neordinované dávky heparinu, včera vypovídal u hradeckého soudu.

Hradec Králové - Druhým dnem včera u zdejšího krajského soudu pokračoval proces s fantomem českého zločinu, Petrem Zelenkou.

Soud roku: Poháněla mě nedostižitelnost, že mě nemohou odhalit

U Krajského soudu v Hradci Králové začalo hlavní líčení s obžalovaným Petrem Zelenkou v kauze heparinových vražd.

Hradec Králové - Před začátkem prvního hlavního líčení sPetrem Zelenkou se před jednací síní číslo 50 tlačily desítky novinářů.

Zelenka: Nemohl jsem to zastavit

U Krajského soudu v Hradci Králové v pondělí začalo hlavní líčení s obžalovaný Petrem Zelenkou v kauze heparinových vražd.

Východní Čechy - Za obrovského zájmu médií v pondělí 21. ledna začal proces roku se zdravotníkem Petrem Zelenkou, který je obžalován ze 17případů vražd a pokusů ovraždu. (Akutalizovaná a doplněná verze.)

Nemocnice odmítá odškodnit oběti heparinových vražd

Zelenka se snažil před médii skrývat.

Havlíčkův Brod - Havlíčkobrodská nemocnice popírá odpovědnost za jednání svého zaměstnance Petra Zelenky. Pozůstalí na ni pro odškodnění podávají žalobu.

Zelenku přivede před soud zesílená eskorta

Petr Zelenka je přiváděn do jednací síně krajského soudu v Hradci Králové.

Hradec Králové - Heparinový vrah Petr Zelenka se v pondělí vydá na cestu do jednací síně. Před Krajský soud v Hradci Králové předstoupí v devět hodin ráno.

Údajný heparinový vrah Zelenka stane před soudem pravděpodobně 21. ledna

Petr Zelenka se snažil projít před soudce, aniž by potkal novináře.

Hradec Králové - Předseda senátu krajského soudu Jiří Vacek včera předběžně stanovil datum, kdy by bylo možné zahájit hlavní líčení s obžalovaným Petrem Zelenkou.

Údajný heparinový vrah má panický strach z novinářů

O osobu Petra Zelenky, údajného vraha z havlíčkobrodské nemocnice, byl mezi novináři obrovský zájem. Do soudní síně v doprovodu eskorty proklouzl za jejich zády jen díky tomu, že pozornost žurnalistů na sebe strhl jeho otec Bohumil Zelenka.

Hradec Králové - O prodloužení vazby údajného heparinového vraha Petra Zelenky včera rozhodoval soudce Krajského soudu v Hradci Králové Jiří Vacek.

Obžaloba viní bývalého zdravotníka Zelenku z celkem 17 skutků

Heparinový vrah Petr Zelenka.

HRADEC KRÁLOVÉ - Krajské státní zastupitelství v Hradci Králové obžalovalo bývalého zdravotníka Petra Zelenku, který je podezřelý ze série vražd v havlíčkobrodské nemocnici, z celkem 17 skutků.

Zelenku čeká soud nejspíš už na jaře

Petr Zelenka

HRADEC KRÁLOVÉ - Během několika týdnů by měla být hotova obžaloba na bývalého zdravotníka Petra Zelenku, který je podezřelý ze série vražd v havlíčkobrodské nemocnici.

Policie ukončila vyšetřování heparinových vražd

Podle Jana Herouta (na snímku), obhájce Petra Zelenky, se může soudní proces táhnout i několik let.

HRADEC KRÁLOVÉ - Obhájce je přesvědčen, že Petr Zelenka trpí duševní poruchou

Vyšetřování v případu Zelenka by mohlo skončit do konce října

Petr Zelenka

VÝCHODNÍ ČECHY - Vyšetřování série vražd v havlíčkobrodské nemocnici, ze kterých policie obvinila bývalého zdravotníka Petra Zelenku, by mohlo skončit do konce října. V případu zbývá dokončit pouze dva znalecké posudky. Informovala o tom dozorující státní zástupkyně Lenka Faltusová.

První heparin jsem píchl na jaře

Petr Zelenka

HRADEC KRÁLOVÉ/JIHLAVA - Údajný nemocniční vrah Petr Zelenka z Jihlavy začal pacientům v havlíčkobrodské nemocnici píchat nadměrné dávky heparinu loni na jaře. Zelenka to ve středu přiznal svému otci ve vazební věznici v Hradci Králové.

Cynické: Obviněný Zelenka byl prý vlastně workoholik

Petr Zelenka

HRADEC KRÁLOVÉ - Policie u Petra Zelenky při domovní prohlídce našla kolem 40 chorobopisů pacientů. Podle jeho otce Bohuslava Zelenky však jen dva či tři patřily obětem z havlíčkobrodské nemocnice.

Otec Zelenka: Syna bych přirovnal k pyromanovi

Bohuslav Zelenka při návštěvě vazební věznice v Hradci Králové.

JIHLAVA/HRADEC KRÁLOVÉ - Pro Petra Zelenku žádají pozůstalí i veřejnost nejvyšší možný trest. Podle jeho otce Bohuslava Zelenky ale není vina syna prokázána.

Výpověď údajného sériového vraha

Petr Zelenka

HRADEC KRÁLOVÉ - Deník získal dopis z vězení od Petra Zelenky (na snímku), v němž popisuje policejní výslech v Havlíčkově Brodě, při němž byl zraněn na hlavě. Policie tvrdí, že přepadl na hlavu, když byl uvolněn ze zatýkací páky. Zelenka však výslech označil za brutální:

Zelenka: Byl jsem pod prášky a injekcemi

Ilustrační foto

HRADEC KRÁLOVÉ - Psychiatři píchali Petru Zelenkovi v brněnské věznici injekce a podávali čtyři druhy léků. Tvrdí to aspoň on sám svému advokátovi Janu Heroutovi. A ten sám potvrzuje, že spíš než jako uzdravený na něj heparinový vrah působí utlumeně.

Vrah Zelenka je opět v Hradci Králové

Ilustrační foto

BRNO/HRADEC KRÁLOVÉ - Po devíti týdnech skončila v pátek 13. dubna hospitalizace Petra Zelenky, podezřelého z série vražd pacientů havlíčkobrodské nemocnice, na psychiatrii vězeňské nemocnice v Brně-Bohunicích. Muž byl převezen do věznice v Hradci Králové. Podle odborníků je jeho psychický stav již stabilizovaný.