VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bohumil Zelenka: Před vynesením rozsudku si zajdu promluvit s psychologem

Jihlava - Otec údajného heparinového vraha Petra Zelenky dostává vulgární dopisy. Odepisuje jen na ty pozitivní.

19.2.2008
SDÍLEJ:

Otec Bohuslav Zelenka hovoří se svým synemFoto: DENÍK/David Taneček

Kauza heparinových vražd v havlíčkobrodské nemocnici otřásla osudy minimálně sedmnácti rodin. Trauma, které jim bylo bývalým zdravotníkem Petrem Zelenkou způsobeno, se dá jen těžko popsat. Doslova na dně se ale ocitli i nejbližší příbuzní Petra Zelenky, který je svými činy zostudil před celou společností.
Šestapadesátiletý otec Petra Zelenky Bohumil Zelenka říká, že měl pouze dvě možnosti, jak se ke svému osudu postavit. Buď se schovat, nebo se za syna postavit. Vybral si to druhé. Jedni ho za to odsuzují, druzí obdivují.


Jak se připravujete na rozsudek, který možná padne již ve čtvrtek?
Ve středu půjdu normálně do práce. Určitě zavolám paní psycholožce a sejdu se s ní a popovídáme si. Obrovsky mi pomáhá, když si o tom všem mohu s někým promluvit. Vzpomínám si, že jsem měl velký strach, když se blížilo první hlavní líčení. I tehdy jsem byl u psychologa.

Z čeho jste měl strach?
Z reakce poškozených, pozůstalých i veřejnosti. Tušíte, jak budete reagovat, pokud soudce pošle vašeho syna do konce života do vězení? Netuším, jak mě to zasáhne. Možná se rozbrečím, nevím, co se bude dít. Budu se snažit to unést statečně a s nějakou pokorou.

Přijde na rozsudek ještě někdo další z vaší rodiny?
Ne.

Co vám pomáhá přežít tak hrozný osud vaší rodiny?
Doma jsme si s dcerou řekli, že se nebudeme litovat, ale budeme bojovat. Rozhodl jsem se, že dceru i ženu musím tím bahnem přetáhnout, prostě musím, za každou cenu. V tom mi pomáhá i to, že jsem se narodil se silnou psychikou.

Nepřemýšlel jste o tom, že byste se z Jihlavy přestěhoval i s rodinou?
Ani náhodou. My si svůj trest, že jsme Petrovi rodiče, již odkrucujeme. To je ten očistec, který si až do smrti poneseme. Měl jsem možnost se schovat, nebo se za Petra postavit. Do konce života bych si vyčítal, kdybych to neudělal. Já vám řeknu, proč před takovým osudem neutečete. Jezdím celou zimu na kole. Minulou neděli jsem si vyjel do Kosova (okrajová část Jihlavy – pozn. redakce) ke starému lomu. Sedl jsem si tam na sluníčko, rozepnul si bundu a najednou koukám na rozvinuté květy. V tu chvíli mně napadlo, že tohle náš Petr už nikdy neuvidí. To mě dostalo a začal jsem být naměkko.

Říkáte o sobě, že jste tvrdá povaha. Pobrečel jste si někdy poté, co jste se dozvěděl, co měl Petr udělat?
Několikrát. Ze začátku to bylo hodně často. Když jsme například vedli s dcerou manželku do nemocnice, ta tam začala plakat. To mě dostalo a brečeli jsme oba. Psycholožka mi říkala, že pláč uleví. Ale je rozdíl mezi pláčem a sebelítostí.

Lidé vám píší dopisy. Prý vám na obálku k adrese připisují heslo heparin?
Na obálku to napsal jeden člověk ze Zlína. Neměl naši přesnou adresu, a přesto to došlo. Dostávám dopisy, v kterých je slovo kurva to nejslušnější. Já ty lidi neodsuzuji, oni na to mají plné právo. Petr jim způsobil bolest.

Odpovídáte na ně?
Ne. Na hanlivé neodpovídám.

A na pozitivní ano?
Dostal jsem čtyři kladné dopisy. V neděli jsem jedné paní odepsal.

Co v nich lidé píší?
Většinou jsou od věřících lidí. I já pocházím ze silně nábožensky založené rodiny. Chápou, že jsme normální rodina, které se stalo něco strašného, stejně jako těm ostatním.

Řeknete, kolik peněz už vás stála obhajoba vašeho syna?
Částku nebudu říkat, ale nebudu nikdy litovat peněz, které jsem do toho dal a které ještě dám. Nikdy, protože až jednou umřu, tak budu mít čisté svědomí, že jsem pro Petra udělal maximum.

Je možné, aby Petr našel motiv svých činů v knize Andělé a démoni od Dana Browna?
To je pitomost. Četl jsem Petrův výslech, kde se ho na to ptali. Řekl, že ji nikdy nečetl ani neviděl.

Jakou literaturu nejraději četl?
Hodně rád měl detektivky. Petr četl hodně, studoval odborné lékařské knihy.

Věříte Petrovi, že nechtěl nikoho zabít?
Věřím.

Proč jste před soudem nehájil svého syna jako svědek?
Ze začátku jsem byl rozčilený, že jsem nebyl jako svědek navržen. Pan Herout mě chtěl proto navrhnout, ale na poslední chvíli jsem si to rozmyslel, a udělal jsem dobře. Mohl bych taky vypovídat jako poslední. Dostal bych dvě nepodstatné otázky a jen kvůli tomu bych nemohl být u procesu od začátku a neměl tak dokonalý přehled o všem, co se v soudní síni dělo. Počáteční nevýhodu jsem nakonec otočil ve svůj prospěch. Proto jsem mohl i lépe glosovat své názory novinářům a sledovat zákulisní dění.

Jak jste viděl dosavadní průběh procesu?
Jsem přesvědčen, že se Petr nedopustil všech činů, které jsou mu kladeny za vinu. Minimálně čtyři případy vražd jsou sporné. Dále mi vadí, jakým způsobem byly provedeny prvotní úkony ze strany policie hned po zatčení Petra. Smířím se s každým spravedlivým trestem, pokud bude Petr znovu podroben psychologickému a psychiatrickému zkoumání v ústavu nebo na vysoké škole.

Kde podle vás našel Petr sílu přijít do soudní síně, přestože vyhrožoval, že se raději zabije, než aby tam šel?
Možná by tam ani nešel, nebýt soudce. Ten totiž Petra v lednu násilím dotáhl na jednání o prodloužení vazby. Petr kvůli tomu celé dopoledne brečel, že tam nebude. Říkali jsme mu, musíš. Napsali jsme žádosti, ale stejně nám to nebylo nic platné. Pak ale v soudní síni zjistil, že je to možné ustát. Po této zkušenosti mi sám řekl, že k hlavnímu líčení půjde. Řekl mi, že je lepší, aby své názory řekl on, než když to řekne obhájce nebo já. V pondělí, kdy byl předvolán odvolaný znalec Slavomil Hubálek, tak vám trochu ujely nervy a dostali jste se spolu do slovní přestřelky.

Nemrzí vás to nyní?
Toho, co jsem mu řekl, nelituji. Lituji toho, že jsem to řekl na nepravém místě, tedy před soudní síní. K práci psychologů mám tvrdé výhrady. Vytekly mi nervy, protože nemohu spolknout to, že pan Hubálek řekl, že byl Petr v mládí doma šikanován.

To je lež. Hubálek řekl, že o vás Petr nemluvil zrovna pozitivně.
Vychovával jsem obě děti stejně. Byl jsem možná přísný, ale snažil jsem se být také spravedlivý. Petr byl citlivější, tak to asi snášel hůř. Méně mluvil, nebyl tolik do kolektivu, spíš si hrál s děvčaty, byl to takový, řekl bych, spíš mamánek.

Soudce bude Petra Zelenku v úterý znovu vyslýchat

Údajný heparinový vrah bude muset vysvětlit, jak měl vraždit

Hradec Králové/ Petr Zelenka, obžalovaný ze sedmi vražd a deseti pokusů o vraždu v havlíčkobrodské nemocnici, dosud před soudem nevysvětlil jakým způsobem a za jakých okolností píchal pacientům neordinované dávky heparinu. Během osmi hlavních líčení se ho na to totiž nikdo nezeptal. Stane se tak až dnes.
Zelenka přiznal, že heparin píchl pěti lidem. Jeho přiznání ale není úplné. Neřekl totiž, jak přesně u jednotlivých případů postupoval. Odkud například bral dávky heparinu, jak se připravoval na to, že pacientovi lék píchne, jakou měl strategii, co dělal proto, aby nebyl odhalen, jaký moment na oddělení pro něj byl nejvhodnější nebo co přesně dělal potom, kdy lék někomu i opakovaně aplikoval. Deník na tento zásadní nedostatek upozornil již před čtrnácti dny žalobkyni Lenku Faltusovou. Ta se pouze podivila nad tím, že to není jasné.
„Přece injekční stříkačkou do žíly,“ reagovala rozpačitě žalobkyně. V pondělí byl na to samé dotázán soudce Jiří Vacek. Ten přiznal, že by to mělo před soudem zaznít. „Mluvili jsme o tom v senátu. Určitě se ho na to ještě zeptám,“ slíbil předseda senátu Jiří Vacek.

Choval se podezřele

Deník se na základě výpovědí zdravotních sester pokusil chování Zelenky těsně před jeho odhalením zmapovat. „Byla stará a zemřela by stejně,“ odsekl například Petr Zelenka zdravotní sestře Monice Vojtíškové, která se pozastavila nad náhlým úmrtím Marie Fialové, která zemřela 24. září 2006. Současně to byla poslední oběť Petra Zelenky.
Vojtíšková měla Marii Fialovou přidělenou jako pacientku, o kterou se starala. V době, kdy umírala, si Vojtíšková vzpomněla, že Zelenka k lůžku Fialové opakovaně chodil. Také ho přistihla, jak studoval její zdravotní dokumentaci. Zdálo se jí to divné.
Ve chvíli, kdy se Marii Fialové zhoršil zdravotní stav (nemohla dýchat), začal být Zelenka nervózní. Vojtíšková ho požádala, aby namíchal opiáty, a ty také aplikoval. Podle zdravotní sestry začal být Zelenka euforický, že se na oddělení něco děje. Krátce poté Marie Fialová zemřela.
Jaroslav Motl, který je na seznamu obětí jako předposlední, naopak přežil, a navíc pomohl Zelenku odhalit. Testy zjistily, že má v těle heparin, který už mít dávno neměl. Zelenka se přiznal, že mu ho píchl. Zdravotní sestra Romana Černovská si vzpomíná, že požádala Zelenku, aby jí pomohl léky pacienta utlumit. To také udělal, ale když ho požádala znovu o pomoc, tak byl vzteklý. To bylo neobvyklé. Přestože ho opakovaně žádala o pomoc, tak ji vždy vyhodil.
Pak začal Motl krvácet. Sestra zjistila, že Zelenka nafasoval na pacienta tlumící lék sufentaforte. Ten byl u Zelenky nalezen v kapse služební uniformy. Při fasování léku se odmítl podepsat do zdravotní dokumentace, přestože ho o to zdravotní sestra žádala.

Čekal až půjdou na záchod?

Dva dny poté začal mít Jaroslav Motl problémy s krvácením znovu. Tehdy ho měla na starost Šárka Lhotská. Ta si uvědomuje, že když se krvácení u Motla zmírnilo, zeptala se Zelenky, jestli s ní půjde kouřit, jak bylo zvykem. Odmítl, což ji překvapilo. Když se vracela z pauzy, viděla Zelenku, jak vychází od Motla. Krátce nato měl pacient znovu problémy s krvácením.
Lhotská měla na starosti i zavražděného Františka Škvařila. Ta řekla, že Zelenku několikrát požádala o pomoc s péčí pokaždé, když byla na toaletě. To byla na oddělení běžná praxe. Potvrdily to i další sestry. Zelenka sestrám pomáhal také ředit léky. Bohdana Marečková si vzpomněla, že viděla Zelenku jít na pokoj Miroslava Pajera. Když se po pár minutách vracel, začal alarmovat monitor, na který byl pacient připojen.

Autor: Roman Martínek

19.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 29 000 Kč

Specialisté analytici rozborů, studií, racionalizace výroby INŽENÝR/-KA KVALITY ANALYTIK. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 29000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: INŽENÝR/-KA KVALITY ANALYTIK, - Náplň práce:Budete provádět analýzy zákaznických reklamací pomocí dostupných metodik kvality. Zpracovávat finální verzi analyzačního protokolu reklamace. Koordinovat spolupráci s externími laboratořemi a zadávat specifické analýzy.Budete vytvářet nové kontrolní plány pro výrobní procesy, schvalovat nově vytvořené procesní plány řízení kontrol, včetně jejich aktualizací. Zajišťovat blokaci dílů, výrobků nebo procesů, které neodpovídají specifikaci., Budete v kontaktu se zákazníky na svěřeném úseku, zjišťovat jejich požadavky a technické změny výrobků. Budete spolupracovat při plánování, provádění, vyhodnocování a dokumentování interních auditů procesů a výrobků., - Požadujeme: SŠ/VŠ vzdělání technického směru (strojní nebo elektro), odborná kvalifikace - QM standardy (ISO 6001, ISO/TS 16949, VDA), QM metody (8D, FMEA, SPC), Interní auditor kvality, znalost anglického jazyka podmínkou, NJ výhodou, praxe na obdobné pozici 2 roky, zkušenosti z automotive výhodou, ŘP skupiny B, spolehlivost, samostatnost. Pracoviště: Bühler motor s.r.o., U Mostku, č.p. 466, 503 41 Hradec Králové 7. Informace: Radka Kuncová, +420 495 737 665.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 20 000 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů ŘIDIČ/-KA NÁKLADNÍHO VOZU 8x4/STROJNÍK TRAKTORBAGRU. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ŘIDIČ/-KA NÁKLADNÍHO VOZU 8x4/STROJNÍK TRAKTORBAGRU, - pracovní poměr na dobu určitou (do 31.12.2018), místo výkonu práce Lodín u Nechanic, - Požadujeme: řidič. opr. sk. C, strojnický průkaz na kolové a pásové podvozky (praxe na stroji výhodou), - v případě zájmu nás kontaktujte telefonicky (pondělí - pátek v době od 8 do 18 hodin), kontaktní osoba: Prchlík Petr, tel.: 774 707 787. Pracoviště: Petr prchlík cz, s.r.o., 503 15 Nechanice. Informace: Petr Prchlík, +420 774 707 787.

Obchod - Obchod Obchodní referent 22 000 Kč

Obchodní referenti OBCHODNÍ REFERENT/-KA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OBCHODNÍ REFERENT/-KA, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned nebo dle domluvy, - Náplň práce: poradenská činnost klientům, obchodní korespondence, komunikace s obchodními partnery, zpracovávání dokumentů, - Požadujeme: vzdělání obchodního či zdravotnický směr) S dobrými uživatelskými znalostmi Office - MS Excel, Word, Outlook, znalost anglického jazyka výhodou, velmi dobré komunikační schopnosti, samostatnost, pečlivost, flexibilitu a zodpovědnost, - Nabízíme: dobré pracovní zázemí, motivační platové ohodnocení, stravenky, příspěvek na penzijní pojištění, sickdays, - V případě zájmu životopisy zasílejte na email: obchod.urbankova@sivak.cz do 30.3.2018. Pracoviště: Sivak medical technology s.r.o., Jana Masaryka, č.p. 1713, 500 12 Hradec Králové 12. Informace: Šárka Dvořáková, +420 495 220 684.

Marketing, média a tisk - Marketing, média a tisk Marketingový specialista 6 500 Kč

Pracovníci v oblasti propagace a reklamy PRACOVNÍK/-ICE PRO VÝROBU REKLAMY - VYHRAZENO PRO OZP (chráněná dílna). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVNÍK/-ICE PRO VÝROBU REKLAMY - VYHRAZENO PRO OZP (chráněná dílna), - Společnost Lemac marketing s.r.o. hledá šikovného člověka pro výrobu reklamy (výroba bannerů, polep reklamních tabulí, aut, výloh), - PP na dobu neurčitou, nástup ihned, bezbariérový přístup, možno i pro neslyšící, možnost práce na zkrácený nebo plný pracovní úvazek (4 - 8 hodiny denně dle domluvy), pracovní místo je součástí chráněné dílny , - Požadujeme: manuální zručenost, práce nevyžaduje žádné zvláštní vzdělání, pouze ochotu učit se něco nového, - Pozice je vyhrazena pro OZP (chráněná dílna), bezbariérové pracoviště, - Pokud Vás naše nabídka zaujala, kontaktujte nás na tel. č. 495 265 300 nebo 608 433 520 (p. Doubrava) - mezi 08:00 - 15:00 hod., životopisy zasílejte e-mailem na adresu: info@lemac.cz. Pracoviště: Lemac marketing, s.r.o. [1], Dvorská, č.p. 172, 503 11 Hradec Králové 15. Informace: Tomáš Doubrava, +420 495 265 300,608 433 520.


TICHÝ PROTEST STUDENTŮ před budovou broumovského gymnázia.

Protest studentů se přetavil v názorovou přestřelku na facebooku gymnázia

Závody na historických lyžích a saních, závod ve skoku ladném a soutěž o nejlepší historický kostým. Do Malé Úpy se sjíždějí závodníci z celých Krkonoš a okolí.
25

Krakonošovým lyžníkům podmínky sedly. Zima, jak má být, lebedili si

Odložené derby se blíží, v prodeji jsou vstupenky

Východní Čechy, Pardubice - Program druhé nejvyšší fotbalové soutěže, Fortuna národní ligy, komplikují nezpůsobilé terény. Ani třetí jarní kolo se neodehrálo kompletní, smolařem je v tomto ohledu Varnsdorf, který ještě neodehrál ani jedno utkání.

Platy rostou, Východočeši splácejí hypotéky bez větších potíží

Východní Čechy - U spotřebitelských úvěrů však počet dlužníků neklesá.

Poslední samec nosorožce severního bílého Sudán je po smrti

Královéhradecko, Dvůr Králové - Po smrti posledního samce zůstávají na světě poslední dvě samice nosorožce severního bílého.

OBRAZEM: Přichází jaro

Královéhradecký kraj /FOTO/ - Kalendářní jaro začíná teprve ve středu. To astronomické už v úterý, přesně v 17.15 hodin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT