Podle SŽ ke změně dochází kvůli jednodušší orientaci pasažérů ve staničních hlášeních. „Znělky budou postupně sjednoceny v rámci všech stanic na síti do jedné znělky (respektive gongu). Souvisí to se zkrácením a zjednodušením hlášení, protože zejména ve velkých uzlech jde o nepřetržitou smršť znělek a hlášení, které tak cestující nemohou stačit vnímat,“ uvedla mluvčí SŽ Nela Friebová a dodala, že hlavní vlna útlumu znělek začne s účinností nového jízdního řádu na roky 2020 a 2021.

Lidé podepisují petici

Proti krokům SŽ odejmout nádražím lidové písně, které zlidšťují jinak již tak unifikované budovy, vznikla na internetu petice. Tu zatím podepsalo 1700 lidí. „Znělky hlášení od nepaměti patří ke kultuře cestování po české železnici. Ke každé stanici dokresluje tu správnou atmosféru,“ uvedl k důvodu podpisu petice Radek Vitík z Brna, které přišlo o úsek písně Hvězdy jsou jak sedmikrásky nad Brnem.

V únoru již o „svoji“ píseň přišli cestující v Hradci Králové, kde je dlouhá léta vítaly tóny lidovky Okolo Hradce. Podobně na tom jsou i cestující do Pardubic, kde již není ke slyšení píseň o vraných koních. „Znělka je nedílnou součástí českých nádraží. Znělka se na nádražích objevuje pouze v případě příjezdu vlaku, nikoliv odjezdu. V Pardubicích a v Hradci Králové nejezdi tolik vlaků, aby si cestující nemohli vyslechnout jedinečnou uvítací znělku. Každá znělka odráží charakteristika jednotlivých měst. Prahu si bez Vltavy nejsem schopen představit,“ doplnil kolegu z Brna Jan Sodoma z Hradce Králové.

Jaký je důvod?

Správa železnic nechce komentovat, zda může být za zrušením i možný požadavek Ochranného svazu autorského o licenční poplatky za užívání několika akordů. Taková verze se objevuje v některých facebookových diskuzích k petici. „Ke spekulacím se nebudeme vyjadřovat,“ uvedla Friebová. Správa železnic se v minulosti dohodla například s majiteli autorských práv na použití písničky Hvězdy jsou jak sedmikrásky nad Brnem, která hraje na brněnském nádraží.

Již odstraněné znělky

Hradec Králové - Okolo Hradce
Pardubice - Vraný koně
Vsetín - V tom Vsetínském zámku
Frýdlant nad Ostravicí - Beskyde, Beskyde
Frýdek-Místek - Okolo Frýdku cestička
Valašské Meziříčí  - My jsme Valaši
Brno - Hvězdy jsou jak sedmikrásky nad Brnem